انتشار:  جمعه 17 مرداد 1399  ::  21:37   

مجله فارن پالسی:

کردستان عراق به دنبال کنترل دائم منطقه آشوریان در دشت نینوا است

سرویس جهان- مجله فارن پالسی آمریکا حکومت اقلیم کردستان عراق بویژه حزب دموکرات کردستان را به تلاش برای الحاق منطقه آشوری نشین دشت نینوا به اقلیم کردستان عراق متهم کرده است.

 

به گزارش کردپرس، مجله فارن پالسی در گزارشی نیروهای وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق و برخی دیگر از نظامیان عراقی را به تلاش برای کنترل کامل منطقه عمدتا آشوری نشین در دشت نینوا متهم کرده است.

این مجله بویژه حزب دموکرات کردستان عراق را به تحت فشار قرار دادن جمعیت آشوریان این منطقه و تلاش برای الحاق این منطقه به اقلیم کردستان متهم کرده است.

این نشریه حکومت اقلیم کردستان عراق و حزب دموکرات را متهم کرده است که سالهاست به دنبال الحاق دشت نینوا به اقلیم کردستان هستند و در راستای رسیدن به این هدف دشت نینوا را جزء مناطق مورد مناقشه قرار داده اند تا در نهایت تحت کنترل اربیل قرار گیرد.

این نشریه آمریکایی در این گزارش اشاره کرده است که حزب حاکم دموکرات کردستان عراق بعد از برکناری مقامات محلی در این منطقه بویژه در القوش، یکی از اعضای آشوری این حزب را به سمت شهردار آن منصوب کرده و اعتراضها به این انتصابها را بر نمی تابد.

به نوشته فارن پالسی، آشوریان دشت نینوا خواستار کنترل این منطقه از سوی نیروهای محافظ دشت نینوا هستند که در سال 2014 برای مقابله با داعش در کنار نیروهای پیشمرگ تشکیل شده است. نهادهای مدنی آشوری می گویند در مناطقی که تحت کنترل نیروهای محافظ دشت نینواست اشوریان بیشتری بازگشته اند اما در مناطق تحت کنترل نیروهای امنیتی کرد تعداد کمتری از آشوریان خواهان بازگشت هستند.

نهادهای وابسته به آشوریان از دولت آمریکا و عراق خواسته اند توجه بیشتری به وضعیت آشوریان در منطقه تحت کنترل کردها در دشت نینوا صورت بگیرد.

کد خبرنگار: 40101