انتشار:  شنبه 18 مرداد 1399  ::  09:51   

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات طی پاسخ به کُردپرس عنوان کرد؛

قرارداد نفتی نوعی اعتراف به موجودیت اداره خودگردان است/ادعای غارت و تاراج نفت توسط HSD مضحک است

سرویس سوریه-مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک با بیان این مطلب که دولت سوریه هم‌ با شرکت‌های نفتی آمریکایی ارتباط دارد، اظهار کرد:دولت مرکزی سوریه و ترکیه از این موضوع واهمه دارند که توافق نفتی با شرکت‌های آمریکایی و یا توافقات اینچنین‌، موجب اعتراف سیاسی غرب نسبت به موجودیت اداره خودگردان شود.

«بکر حاج عیسی»مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات در پاسخ به این سوال کُردپرس که توافق نفتی میان کُردهای سوریه و شرکت نفتی آمریکایی به چه صورتی است، گفت:در هر نقطه‌ای اگر اداره خودگردان یا نیروهای سوریه دموکراتیک(HSD) به دستاورد یا موفقیتی در حوزه دیپلماسی، سیاسی، نظامی و یا اقتصادی می‌رسند از سوی گروه‌های دیگر از جمله دولت مرکزی سوریه و ترکیه مورد حمله قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد:این توافق نفتی هم یک مسئله نرمال است چرا که چاه‌های نفتی در مناطق تحت حاکمیت نیروهای سوریه دموکراتیک قرار دارد و مردمی که در این مطقه زندگی می‌کنند، همگی سوری هستند و بخشی از کشور سوریه بشمار می‌روند.

وی افزود:فراموش نکنیم، ارتش سوریه دموکراتیک این مناطق را از داعش پاکسازی کرد و  داعش تا پیش از این، نفت این منطقه را یا از بین‌ می‌برد و یا به ترکیه می‌فروخت.این توافق در راستای خدمت به مردم منطقه شمال و شرق سوریه است.

بکر حاج عیسی با اشاره به جمعیت تحت حاکمیت اداره خودگردان کُردستان سوریه، گفت:نزدیک‌ به پنج و نیم تا شش میلیون نفر در مناطق شمال و شرق سوریه زندگی می‌کنند و ما مسئول تامین زندگی این مردم‌ هستیم.واجب است برای تامین زندگی مردم‌ با شرکت‌هایی قرارداد بسته شود.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات با اشاره به اقدام اداره خودگردان در بستن‌ قرارداد نفتی با شرکت آمریکایی بدون آگاهی و اجازه دولت مرکزی، گفت:این اقدام اشتباه نیست و ممنوعیتی ندارد، همه دولت‌ها برای منافع مردم‌ خود چنین قرادادهایی منعقد می‌کنند.خود دولت مرکزی نیز با شرکت‌های آمریکایی از قبیل(شل) ارتباط دارد.

«بکر حاج عیسی» تصریح کرد:دوباره تاکید می‌کنم این قرارداد و قراردادهایی اینچنین در خدمت مردم و برای مردم است و سود آن شامل حال مردم این مناطق و تمام سوریه می‌گردد.اداره خودگردان در حال حاضر در محاصره قرار دارد و راهی بجز استخراج و فروش نفت برای تامین نیازهای مردم منطقه شمال سوریه وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد:برای تسویه نفت و تولید بنزین و ایجاد پالایشگاه نیاز به توافق با شرکت‌های متخصصی داریم که توان این کار را داشته باشند و این اقدام برای خدمت به مردم است.

 مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات با اشاره به مخالفت‌های دولت سوریه و ترکیه در این رابطه، توضیح داد:آن‌ها از این موضوع واهمه دارند که این توافق نفتی یا توافقات اینچنین‌ موجب اعتراف سیاسی غرب نسبت به موجودیت اداره خودگردان شود.

«بکر حاج عیسی» تصریح کرد:بخاطر این ترس، آن‌ها اقدام اداره خودگردان و نیروهای سوریه دموکراتیک‌ را غارت و دزدی وصف می‌کنند در حالی که آن‌ها سال‌هاست فرهنگ، هویت، زبان و منابع مردم ما را به تاراج برده‌اند.

وی گفت:استخراج چند بشکه نفت برای تامین نیازهای مردم، دزدی و غارت نیست بلکه رفتارها آن‌ها در سال‌ها و دهه‌های گذشته در حق مردم ما و مردم منطقه غارتگری و تاراج است.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات با اشاره به حق اداره خودگردان در بستن قرارداد نفتی با شرکت‌های خارجی گفت:سوریه در جنگ و آشوب قرار دارد و دولت مرکزی هیچ مشروعیتی ندارد.ما در قبال مردم‌ خود موظفیم و ناچاریم به تامین نیازهای زندگی آن‌ها بپردازیم.اقدام اداره خودگردان و«HSD» اقدام مشروعی است چرا که برای پاکسازی این منطقه از ترور یازده هزار جان خود را فدا کردند تا مردم این مناطق از یوغ ظلم و تندرویی خارج شوند.

«بکر حاج عیسی» خاطرنشان کرد:این قرارداد در خدمت همه مردم و قومیت‌های شمال و شرق سوریه است و تنها متعلق به ملت مشخصی نیست.سال‌هاست که پارلمان سوریه نه از میزان استخراج و نه از میزان فروش نفت خبر ندارد.

وی افزود:روزی یکی از نمایندگان مجلس سوریه از "حافظ اسد" پرسید که عایدی فروش نفت کجا می‌رود؟ او جواب داد، نفت در دستان امینی است! الان نزدیک‌ به پنجاه سال است که ملت سوریه از چگونگی استخراج و فروش نفت در سوریه خبر ندارند.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات اذعان کرد:بسیاری از چاه‌های نفت در شمال و شرق سوریه قرار دارند اما خیر و منفعت آن به دمشق و به خدمت دولت ناکارامد مرکزی سرازیر می شد در حالی که بوی بد و انواع مریضی‌ها برای مردم منطقه باقی می‌ماند.

بکر حاج عیسی تصریح کرد:اداره خودگردان این قاعده را تغییر داد و سود نفت را برای مردم منطقه و سوریه می‌خواهد که در خدمت زندگی مردم و تامین نیازهای آنان قرار بگیرد.نفت متعلق به همه مردم‌ سوریه است و نباید در خدمت شخص و گروهی قرار بگیرد و منابع آن باید بصورت عادلانه توزیع گردد.