انتشار:  شنبه 18 مرداد 1399  ::  18:04   

رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان:

عالی ترین مقامات حزبی و دولتی اقلیم کردستان در فساد مبادی مرزی دست دارند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- ‌رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان با تاکید بر اینکه عالی ترین مقامات حزبی، امنیتی و دولتی در فساد موجود در مبادی مرزی اقلیم کردستان دست دارند، خواستار اقدام دولت برای پایان دادن به این فساد شد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری رادیو نوا، علی محمد صالح اعلام کرد که فساد گسترده در گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان وجود دارد که با دریافت مبالغ بالا از مردم و مسافرین موجب زیان و ضرر آن شده اند و قاچاق و غارتی که در مرزها روی می دهد در سال 1991 و دوران رژیم بعث هم وجودنداشته است.

رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان کردستان افزود که فقط قاچاق سیگار در اقلیم برای قاچاقچیان هر ماه 10 میلیون درآمد دارد، گفت که در بازارهای سلیمانیه دفاتر قاچاق به صورت علنی دائر شده و به مردم اعلام می کنند هر کالایی را که بخواهند از مرزهای باشماق و پرویز خان، بدون پرداخت گمرک وارد کرده و از پست های بازرسی نیز عبور می دهند و تمامی امور تجاری در گذرگاه های سحیلا و پیشخاپور در اختیار یک شرکت است.

وی تاکید کرد با وجود اینکه این قاچاق و انحصار تجارت در گذرگاه های مرزی به ظاهر توسط چند فرد انجام می شود، اما بدون شک عالی ترین  و بالاترین مقامات حزبی، امنیتی و دولتی نیز در آن دست دارند و در غیر این صورت بروز پدیده قاچاق با این گستردگی امکان ندارد.

همچنین خاطر نشان ساخت که از ماه دسامبر سال 2019 میلادی تمامی جزئیات این قاچاق و فساد در مرزها را به دولت اقلیم ارائه داده، اما پدیده فساد و قاچاق به جای کاهش داده شدن، افزایش یافته است.

علی محمد صالح تاکید کرد دولت به آسانی می تواند مانع از این فساد و قاچاق شود و باید در هر مرز و پست بازرسی که قاچاق صورت میگیرد، نیروهای امنیتی و مسئولین آن خلع و برکنار شوند و خود وی حاضر است لیست اسامی قاچاقچیان، رابط های آنان و شرکت هایی که در قاچاق و فساد مرزی دست دارند را به دولت ارائه دهد.