انتشار:  شنبه 18 مرداد 1399  ::  18:30   

دبیرکل حزب سوسیال دمکرات کردستان:

کردهای عراق زمانی می توانند با بغداد به توافق برسند که از این کشور جدا شوند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دبیرکل حزب سوسیال دمکرات کردستان عراق، ضمن تاکید بر اینکه کردهای عراق زمانی می توانند با بغداد به توافق برسند که از این کشور جدا شوند، گفت که بهتر است احزاب اقلیم به جای تلاش برای سازش با بغداد با یکدیگر به توافق و سازش دست یابند.

به گزارش کردپرس، محمد حاجی محمود دبیرکل حزب سوسیال دمکرات کردستان عراق، در چهل و چهارمین سالگرد تاسیس این حزب، در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، در مورد روابط میان اقلیم کردستان و بغداد و روابط داخلی اقلیم و گفتگوهای اربیل و بغداد  بر سر بودجه اقلیم، اعلام کرد که نباید بغداد مرکز همه تلاش و فعالیت های اقلیم باشد و اگر احزاب سیاسی کردستانی، به جای انعطافی که اقلیم در مقابل بغداد از خود نشان می دهد، میان خود و در مقابل یکدیگر منعطف باشند، نتیجه بهتری را کسب می کنند.

وی در مورد کاهش درآمدهای اقلیم و ناتوانی دولت از تامین بودجه لازم برای پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران و سفر های هیئت مذاکره کننده اقلیم به بغداد و گفتگو با دولت مرکزی برای تامین این بودجه و حل مشکلات فیمابین، گفت که اگر دولت همه درآمدهای خود را سروسامان داده و تجمیع کرده و به صورت شفاف در اختیار مردم قرار دهد، بهتر از این است در مقابل بغداد سازش کرده و از خود انعطاف نشان دهند.

محمد حاجی محمود تاکید کرد که با سفر هیئت مذاکره کننده اقلیم به بغداد مخالف نیست، زیرا توافق در هر حال خوب است، اما راه حل اساسی و ریشه یی مشکلات کردها در بغداد نیست و کردهای عراق زمانی می توانند با بغداد به توافق برسند که از این کشور جدا شوند.

وی خطاب به احزاب سیاسی اقلیم کردستان گفت که دستاوردها و کیان سیاسی اقلیم کردستان خط قرمزی است که همگی باید آن را حفظ کنند و هیچ کس حق ندارد، آن را مورد بهره برداری سیاسی قرار داده و بر سر آن معامله کند.

همچنین دولت مرکزی عراق را متهم کرد که با کردها مشکل داشته و هیچ وقت حاضر نیست مشکلات را حل کند، با این حال کردها از روابطی  که با عراق دارند، دفاع می کنند.