انتشار:  شنبه 18 مرداد 1399  ::  22:07   

سیاستمدار کهنه‌کار و منتقد کُردستان سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد:

آمریکا کُردها را در راستای منافع خود بکار می‌برد/آمریکا کُردها را شریک خود در نفت نمی‌کند

سرویس سوریه-رییس «حرکت کردایه‌تی» در سوریه، گفت:آمریکا اگر به فکر کُردها است باید با اداره خودگردان وارد تعامل و گفت‌وگو شود و از لحاظ سیاسی آن‌ها را مخاطب قرار دهد نه آن که تنها با یک گروه نظامی مذاکره کند و قرارداد نفتی ببندد.

«حسن شیخو» رییس حرکت کردایه‌تی در سوریه(T.K.S) یکی از جریان‌های منتقد احزاب حاکم و احزاب کُرد سوری که در اربیل مستقر هستند در گفت‌وگو با خبرنگار کُردپرس با اشاره به موضوع قرارداد نفتی میان کُردهای سوریه و یک‌ شرکت نفتی آمریکایی، اظهار کرد:در بیان این مسئله زیاد بزرگنمایی شده و بدین صورت که بحث می‌شود، نیست.آمریکا نه با اجازه دولت سوریه و نه با درخواست عرب‌ها و کُردها به سوریه آمده، بلکه ایالات متحده برای تامین منافع خود به سوریه آمده است.

وی ادامه داد:خود ترامپ چند بار اعلام کرده که برای نفت و حراست از نفت به شمال و شرق سوریه آمده تا هزینه‌هایی که در سوریه انجام داده را برگرداند.

وی افزود:نیروی نظامی آمریکایی قادر نیستند وارد حوزه نفت شوند به همین خاطر نیازمند بودند تا شرکت نفتی آمریکایی وارد میدان شود.

رییس حرکت کردایه‌تی درباره شرایط و مفاد این قرارداد نفتی، توضیح داد:تا به این دقیقه هیچگونه قرارداد و یا توافقی نوشته نشده و همانطور که قبلا در همکاری با نیروهای سوریه دموکراتیک(HSD) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) هم هیچ نوشته و یا توافقی وجود نداشته، این قرارداد نفتی هم‌ بر پایه مجهولات اخذ شده و آمریکا این گروه‌ها را تنها در راستای منافع خود بکار می‌برد.

حسن شیخو تصریح کرد:آمریکا تنها از این گروه‌ها در جهت منافع خود استفاده می‌کند و شاید چیزی هم‌ به آن‌ها بدهد.آمریکا اگر راست می‌گوید باید به لحاظ سیاسی کُردها را به رسمیت بشناسد و حق و حقوق آن‌ها را در منطقه بدهد نه اینکه یک شرکت نفتی را طرف حساب آن‌ها نماید.

رییس حرکت کردایه‌تی در سوریه خاطرنشان کرد:این موضوع برای کُردها هیچ دستاوردی نیست و مسئله را بیش از حد برجسته کرده‌اند و تنها کُردها را برای مرام خود بکار گرفته‌اند.

وی افزود:آمریکا همانگونه که ۴۰‌ هزار کشته و زخمی از فرزندان ما را برای سرکوب داعش بکار برد بدون آنکه در جایی قراردادی با کُردها امضاء کند، در این موضوع هم همانگونه رفتار می‌کند و همانطور که ترامپ اعلام کرد که میلیون‌ها دلار صرف نیروهای کُرد کرده به دنبال بازگرداندن سرمایه هزینه شده خود در سوریه است.

حسن شیخو تاکید کرد:ما امیدواریم آمریکا کُردها را از لحاظ سیاسی بر رسمیت بشناسد و به حقوق آن‌ها اعتراف کند و گامی در جهت تحقق آن‌ بردارد نه آن که کُردها را در راستای منافع خود بکار ببرد.

رییس حرکت کردایه‌تی درباره ماهیت این‌قرارداد گفت:من با یکی از مقامات بلند پایه حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) تماس گرفتم و درباره این قرارداد پرسیدم و او هم از ماهیت این‌ قرارداد اظهار بی اطلاعی کرد.در حقیقت آمریکا کُردها را شریک خود در نفت نمی‌کند شاید چیزی به کارمندهایی که از مناطق نفتی حراست می‌کند، بدهد اما چیزی عاید کُردها نمی‌شود.