انتشار:  یک‌شنبه 19 مرداد 1399  ::  19:51   

داوود اوغلو در دیاربکر:

هیچ کس نمی تواند برای زبان کردی در این سرزمین ها محدودیت ایجاد کند

سرویس ترکیه – داوود اوغلو که برای حضور در اولین کنگره فوق العاده حزب خود به دیاربکر سفر کرده است در اظهاراتی با اشاره به ممنوعیت نوشتن پایان نامه دانشگاهی به زبان کردی در رشته زبان و ادبیات کردی، بر عدم قبول ایجاد هر گونه محدودیت برای زبان کردی در کشور ترکیه تأکید کرد.

به گزارش کردپرس، احمد داوود اوغلو، رئیس حزب آینده ترکیه که به دیاربکر سفر کرده است در اظهاراتی با انتقاد از ممنوعیت نوشتن پایان نامه دانشگاهی به زبان کردی در رشته ادبیات و زبان کردی عنوان کرد: «به مانند تمام کشورهای پیشرفته و دموکراتیک، آموزش به زبان مادری در این کشور نیز تعهدات شهروندان به این وطن را افزایش داده و باعث تحکیم صلح اجتماعی و همبستگی میان شهروندان می شود».

به نوشته روزنامه ینی چاغ، داوود اوغلو در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «ابتدا کُرد را به عنوان یک مسئله مطرح کرده اند و سپس این مسئله را محکوم به عدم حل و فصل ساختند. چیزی که این ها بلد هستند گرفتن آراء شما است و اگر نتوانند این کار را بکنند برای شما یک سرپرست حکومت تعیین کرده و سپس به شما پشت کرده و به راه خود می روند».

وی که در اولین کنگره فوق العاده حزب آینده در دیاربکر شرکت کرده بود در ادامه سخنرانی خود تأکید کرد: «دیاربکر ما هستیم، ما همگی دیاربکریم. آن ها دیاربکری ها را نمی شناسند. از یک طرف گروه تروریستی و از طرف دیگر کسانی که از ترور تغذیه می کنند از شما، مملکتمان و کشورمان آرامش، عدالت و غرور انسانی را دریغ کرده اند. این حاکمیت ابتدا کسانی که به مانند خودشان فکر نمی کنند را همکار گروه های تروریستی معرفی کرده و خائن اعلام می کنند. بعد از آن نیز برای این که آراء کردها را به دست آورند عثمان اوجالان را به برنامه تلویزیونی TRT دعوت می کنند و از عبدالله اوجالان نامه می آورند. از کسانی که به اتهام همکاری با گروه های تروریستی به شهرداری ها سرپرست تعیین می کنند باید این سوال پرسیده شود که چه زمانی برای تلویزیون TRT که یک فرد تحت تعقیبی که برای آن بولتن قرمز صادر شده است را به برنامه خود دعوت می کند سرپرست تعیین خواهید کرد؟».

داوود اوغلو در پایان سخنان خود خطاب به کردها اعلام کرد: «نمی خواهند شما دست به اداره خود بزنید. زیرا از دموکراسی می ترسند. نه حاکمیت سیاسی و نه PKK هیچ کدام به اراده آزاد مردمان کرد باور ندارند. اراده ملی را نمی توانند تحمل کنند. ما از این جا اعلام می کنیم. در این منطقه نه سیستم اقتدارگرا را می خواهیم و نه ترور. در خصوص مسئله کردها یک موضع شفاف، روشن و باز داریم. قبل از هر چیزی در خصوص استفاده از زبان مادری برنامه های اساسی داریم. هیچ کس نمی تواند در خصوص زبان کردی که زبان این سرزمین ها به حساب می آید محدودیتی به وجود آورد».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها