سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 19 مرداد 1399  ::  21:45   

مخالفت جبهه عربی با بازگشت نیروهای پیشمرگ به کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان – جبهه عربی استان کرکوک درباره هر گونه تلاش برای بازگشت نیروهای امنیتی غیر فدرال به این استان هشدار داده و با آن مخالفت کرد.

به گزارش کرد پرس به نقل از بغداد الیوم، "ناظم الشمری" نایب رئیس این جبهه گفت: همکاری امنیتی میان نیروهای دولت مرکزی و نیروهای امنیتی اقلیم کردستان بسیار ضروری و مهم است. زیرا چنانکه منابعی به ما اطلاع داده اند زمینه سازی برای اقدامی است که از بازگشت نیروهای پیشمرگ اقلیم، به استان کرکوک و مناطق مورد مناقشه بغداد و اربیل جلوگیری می کند.

الشمری افزود: بازگشت نیروهای پیشمرگ یا هر نیرویی غیر از نیروهای دولت مرکزی به کرکوک به زیان امنیت اجتماعی استان است و از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق می خواهیم به خواسته شهروندان کرکوک برای دور نگه داشتن استان از هرگونه جدال و نزاع سیاسی جلوگیری کند و استان تحت سلطه دولت فدرال باقی بماند.

این شخصیت عرب کرکوک، درباره وجود "پروژه بزرگی برای بازگرداندن نیروهای پیشمرگ به کرکوک" اظهار نگرانی کرد.

یادآور می شود پیشتر "هدایت طاهر" عضو ارشد حزب اتحادیه میهنی کردستان تأکید کرد بود: نیروهای پیشمرگ دیر یا زود به کرکوک و مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی بازخواهند گشت.

هدایت طاهر در گفتگو با "بغداد الیوم" تصریح کرده بود: به علت خلأ امنیتی ناشی از عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از کرکوک و مناطق مورد اختلاف با دولت مرکزی، این مناطق همچنان از ناامنی و بی ثباتی رنج می برند.

این مسئول کرد افزود: اولین گام برای بازگشت ثبات و امنیت به این مناطق، فعال شدن اتاق عملیات مشترک بین ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ است که قبل از سال 2014 وجود داشت که این اقدام، سرآغاز همکاری بیشتر با هدف بازگشت نیروهای پیشمرگ و مشارکت آنها به همراه نیروهای عراقی در تأمین امنیت کرکوک و مناطق مورد اختلاف خواهد بود.

هدایت طاهر، نیروهای پیشمرگ را یک نیروی عراقی دانست و تأکید کرد: دیر یا زود، پیشمرگ ها به کرکوک و سایر مناطق مورد اختلاف با بغداد بازخواهند گشت و هر کس با آنها  مخالفت کند با قانون اساسی عراق مخالفت کرده است. زیرا این نیروها، تحت فرمان تشکیلات دفاع ملی هستند و نخست وزیر حق دارد از آنها برای تأمین امنیت کمک بگیرد.

یادآور می شود پیشتر یحیی رسول سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق بازگشت نیروهای پیشمرگ به مناطقی که نیروهای فدرال تأمین امنیت آنها را به عهده گرفته اند، رد کرده بود.