انتشار:  دوشنبه 20 مرداد 1399  ::  10:36   

اختصاصی کردپرس:

حافظه تاریخی کردها و احمد داوود اوغلو

سرویس ترکیه - از جریان های سوسیال دموکرات چپ گرفته تا نئولیبرال ها و محافظه کاران میانه رو در تلاش هستند تا خلاء پایگاه اجتماعی آک پارتی در شرق و جنوب شرق ترکیه را پر کنند ولی در این کارزار داوود اوغلو بدون شک فردی نخواهد بود که بتواند این خلاء را به طور کامل پوشش دهد.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر و وزیر امور خارجه سابق ترکیه در دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه (AKP) و یکی از تئوریسین های مهم این حزب به حساب می آید که در دوران حاکمیت آک پارتی تا سال 2016 نقش بسیار مهمی در بالاترین سطح سیاسی کشور ایفا کرده و پس از اختلافاتی که با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیدا کرد از این حزب کنار گذاشته شده و اکنون حزبی جدید تحت عنوان حزب آینده را تأسیس کرده است.

با تأسیس حزب آینده و تشریح برنامه های این حزب به زودی مشخص شد که داوود اوغلو برنامه ویژه ای برای مناطق کردنشین ترکیه و کشاندن آراء کردها به سمت خود طراحی کرده است. این موضوع از تأکید وی در بیانات مختلف در ارتباط با کردها نیز مشخص بود. حزب آینده روز گذشته اولین کنگره فوق العاده خود را در دیاربکر برگزار کرد. داوود اوغلو که شخصاً برای سخنرانی در این کنگره به دیاربکر سفر کرده بود سخنانی را به زبان آورد که بیش از هر چیزی سخنان رهبران آک پارتی پیش از سال 2007 را در ذهن تداعی می کرد. تأکید بر مسئله کردها، اراده آزاد کردها در مدیریت خود، زبان کردی و اهمیت تدریس زبان مادری موضوعاتی است که حزب نوپای آک پارتی در سال 2002 با تأکید بر آن توانست اعتماد بخش قابل توجهی از کردهای ترکیه را به خود جلب کند. شیوه ای که چنین به نظر می رسد یک بار دیگر توسط یک جریان جدا شده از همان حاکمیت با نامی جدید و تحت عنوان حزب آینده در پیش گرفته شده است.

مسئله ای که این جا مطرح است "حافظه تاریخی" کردهای ترکیه است. آیا کردهای ترکیه خواهند توانست یک بار دیگر به جریانی که از جنس جریان سال 2002 است اعتماد کنند؟

قبل از هر چیزی باید اعلام کرد داوود اوغلو فردی است که چندین سال در بالاترین سطح اجرایی کشوری جای داشت. اگر مسئله کردهای ترکیه تا این اندازه برای این فرد اهمیت داشته و این موضوع برای داوود اوغلو تا این اندازه دغدغه به حساب می آید چرا این دغدغه در دورانی که بالاترین اختیارات اجرایی کشور یعنی نخست وزیری را در دست داشت مطرح نشد؟ وی در بین سال 2014 تا 2016 ریاست حزب حاکم آک پارتی و نخست وزیری ترکیه را بر عهده داشت. مقامی که در آن دوران با توجه به پارلمانی بودن سیستم مدیریتی کشور بالاترین اختیار اجرایی به حساب می آمد. در بین سال های 2009 تا 2014 در حکومت های 60 و 61 ترکیه وزیر امور خارجه کشور بود. در بین سال های 2003 – 2009 مشاور عالی سیاست خارجی اردوغان و عبدالله گل بود. نماینده سه دوره پارلمان ترکیه بود. فردی که از سال 2003 تا 2016 در صدر حاکمیت کشور قرار داشت چرا تا این اندازه صریح بر حل و فصل مسئله کردها تأکید نکرد؟ فراتر از آن، یکی شدیدترین فشارها، عملیات های نظامی و دستگیری فعالان مدنی – سیاسی کرد ترکیه در چند دهه اخیر از سال 2015 یعنی دقیقاً زمانی که داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه بود آغاز شد. عملیات های برون مرزی ارتش ترکیه در کردستان سوریه همزمان با نخست وزیری داوود اوغلو و با دستور مستقیم وی آغاز شد. این ها تماماً حافظه تاریخی مردمانی به حساب می آید که اکنون داوود اوغلو در قلب کردستان ترکیه آنان را به سمت خود فرا می خواند و خواستار اعتماد کردن کردها به جریانی جدید است که قدم در جای پای جریان سابق خود گذاشته است.

بدون شک آک پارتی محبوبیت و پایگاه اجتماعی را که پیش از سال 2015 در کردستان ترکیه داشت، از دست داده است. در این مسئله شکی نیست. همین خلاء به وجود آمده بسیاری از جریان های سیاسی ترکیه را به سمت کردستان ترکیه مایل کرده است. از جریان های سوسیال دموکرات چپ گرفته تا نئولیبرال ها و محافظه کاران میانه رو در تلاش هستند تا خلایی را که آک پارتی در شرق و جنوب شرق ترکیه به وجود آورده است پر کنند ولی در این کارزار احمد داوود اوغلو بدون شک فردی نخواهد بود که بتواند این خلاء را به طور کامل پوشش دهد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها