سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 21 مرداد 1399  ::  09:27   

مشاور نخست وزیر عراق:

اکثر فراکسیون های مجلس عراق با قانون جدید انتخابات مخالفت می کنند

سرویس عراق و اقلیم کردستان –مشاور نخست وزیر عراق از مخالفت اکثر فراکسیون های مجلس این کشور، با قانون جدید انتخابات ارائه شده به مجلس خبر داد. براساس قانون انتخابات جدید، عراق به چندین حوزه تقسیم می شود و رأی دادن به نامزدها به صورت فردی است.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت کانال تلویزیونی دجله، حسین الهنداوی در این باره گفت: برخی از فراکسیون ها که قبلا به قانون انتخابات رأی داده بودند، رأیشان را تغییر داده و خواستار تغییر قانون انتخابات و کاهش تعداد حوزه ها شده اند.

مشاور نخست وزیر عراق افزود: با وجود گذشت پنج ماه از تصویب قانون مربوط به تعدد حوزه های انتخاباتی، مجلس هنوز جدول حوزه های انتخابات را که چارچوب آنها را تعیین می کند تصویب نکرده است و قانون جدید را برای تصویب نهایی و ابلاغ به رئیس جمهور ارسال نکرده است. این در حالی است که بدون قانون انتخابات، نمی توان اقدام به رأی گیری کرد و عدم تصویب قانون جدید انتخابات ، یعنی اجرای انتخابات براساس قانون قبلی که درباره عادلانه و موفقیت آمیز بودن آن در زمینه برگزاری انتخابات عادلانه، سالم و آزاد تردید زیادی وجود دارد.

الهنداوی زمان تعیین شده از سوی نخست وزیر عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام را مناسب دانست و تأکید کرد: کمیسیون عالی انتخابات زمان کافی برای جلوگیری از هر گونه تأخیر را در اختیار دارد و مردم عراق اجازه هیچ گونه تأخیر در زمینه فعالیت این کمیسیون را نخواهند داد.