انتشار:  سه‌شنبه 21 مرداد 1399  ::  12:02   

افسر سابق ارتش آمریکا:

توافق با کردهای سوریه بخشی از برنامه پیشبرد اهداف ژئوپلتیکال آمریکاست

سرویس جهان- راجر شاناهان معتقد است توافق نفتی اخیر آمریکا با کردهای سوریه، مثل همیشه، بخشی از برنامه آمریکا برای پیشبرد اهداف ژئوپلتیکال این کشور در خاورمیانه است.

 

به گزارش کردپرس، توافق اخیر نفتی میان کردهای سویه و یک شرکت آمریکایی مناقشات زیادی در پی داشته است. بر اساس این توافق که به نوشته سی ان ان، می تواند میلیاردها دلار نصیب کردهای سوریه کند، شرکت آمریکایی دلتار کرسنت انرژی ضمن احداث پالایشگاه نفت در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، نسبت به جستجوی نفت، بازاریابی و انتقال نفت به بزارهای جهانی اقدام خواهد کرد.

راجر شاناهان، افسر نظامی سابق ارتش آمریکا و کارشناس مسائل خاورمیانه بر این باور است آمریکا اهدافی غیر از همکاری نفتی با کردها را در این معامله دنبال می کند.

وی در یادداشتی که در نشریه وابسته به موسسه تحقیقاتی لووی منتشر شده، تاکید می کند آمریکا همواره تلاش کرده است از نفت خاورمیانه به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف ژئوپلتیکال خود استفاده کند. وی بر این باور است توافق نفتی آمریکا با کردهای سوریه واعزام نیرو برای محافظت از این نیروها نشانه تمایل آمریکا به ادامه این سیاست است. شاناهان یادآوری می کند دونالد ترامپ تنها کمی پیش از اعزام نیرو به مناطق نفتی تحت کنترل کردهای سوریه، آنها را در باربر حمله ترکیه رها کرده بود.

وی با اشاره به اظهارات برخی مقامات آمریکایی می گوید توافق نفتی آمریکا با کردها همچنین می تواند بخشی از هزینه نیروهای آمریکا و عملیات های این کشور در سوریه را تامین کند.