انتشار:  سه‌شنبه 21 مرداد 1399  ::  12:49   

نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان:

وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان دارای 450 هزار حقوق بگیر است

سرویس عراق و اقلیم کردستان-  نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان،  اعلام کرد که وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان دارای 450 هزار حقوق بگیر است که این تعداد معادل یک سوم کل حقوق بگیران اقلیم هستند.

 

به گزارش کردپرس به نقل از شارپرس، دابان محمد اعلام کرد که در حال حاضر وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان، دارای 450 هزار حقوق بگیر است و این تعداد معادل یک سوم کل حقوق بگیران اقلیم هستند و هر ماه 93 میلیون دلار صرف پرداخت حقوق به نیروهای لشکر 70 و 80 وزارت پیشمرگ که وابسته به حزب اتحادیه میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات (پارتی) هستند، می شود.

همچنین با اشاره به اینکه تعداد حقوق بگیران وزارت پیشمرگ بسیار زیاد است، گفت که طی یک ماه گذشته 150 نفر دیگر در مرکز آموزش های نظامی سلیمانیه برای استخدام در وزارت پیشمرگ آموزش دیده اند و این در حالی است که چندین سال است فرصت استخدام برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها و نیروهای حق التدریسی و قراردادی در اقلیم،  وجود ندارد.

وی خاطر نشان ساخت که به صورت مکتوب و رسمی در صحن پارلمان کردستان در این مورد از وزیر پیشمرگ اقلیم سوال کرده، اما وی هیچ پاسخی نداده است.

نماینده جنبش تغییر در پارلمان کردستان، وزارت پیشمرگ را متهم ساخت که با وجود داشتن 450 هزار نیروی حقوق بگیر قادر به حفاظت از کرکوک نبوده و برای سرکوب تظاهرکنندگان و معترضین به کار گرفته می شود و گفت که با این شرایط استخدام نیروهای بیشتر برای وزارت پیشمرگ به معنای حاکم کردن فضای امنیتی بر اقلیم کردستان است.

دابان محمد گفت که با وجود اینکه پارتی و یکیتی دارای ده ها میلیارد دلار سرمایه هستند و ده ها میلیون کمک مالی آمریکا نیز به وزارت پیشمرگ داده می شود، اما اختلافات حزبی و عدم رسیدگی و فقدان اقدامات لازم برای متحد ساختن و ساماندهی این نیروها، پیشمرگ ها را در شرایط نامناسب نظامی و معیشتی قرار داده است.

همچنین گفت که آمریکا و ائتلاف جهانی ضد داعش چند سالی است در حال تشکیل، تجهیز و آموزش چند گردان از نیروهای پیشمرگ هستند، اما این نیروها نیز تحت تاثیر اختلافات و سلطه احزاب قرار گرفته و این خطر وجود دارد که تبدیل به نیروهایی شخصی شوند و این در حالی است که فرماندهان ائتلاف چندین بار در این مورد به رهبران اتحادیه میهنی و حزب دمکرات هشدار داده و اعلام کرده اند که از دخالت های حزبی در امور پیشمرگ و تلاش برای سلطه حزبی بر این نیروها به ستوه آمده و احتمال دارد به همین دلیل در آینده همکاری ها با وزارت پیشرگ را متوقف سازند.