سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 21 مرداد 1399  ::  14:34   

رئیس دانشگاه آزاد کردستان خبر داد:

4 رشته جدید دانشگاهی در مقطع ارشد در کردستان راه اندازی شد

سرویس کردستان- رئیس دانشگاه آزاد کردستان از راه اندازی 4 رشته جدید دانشگاهی در مقطع ارشد خبر داد که شامل رشته های حسابداری در مریوان، حقوق خصوصی در قروه، حقوق عمومی در سقز و مکانیک ساخت و تولید در سنندج می شود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، دکتر جهانشیر امینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه کردستان، افزود: دانشگاه آزاد در کردستان دارای 5 واحد شامل واحدهای سنندج، بیجار، قروه، سقز، مریوان و مرکز بانه و یک مرکز سما است.

او تعداد کل دانشجویان دانشگاه آزاد در استان را 11 هزار و 651 نفر اعلام کرد که از این تعداد 25 درصد در دوره تحصیلات تکمیلی شامل ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و در واقع 6 درصد دکترا هستند.

آقای امینی همچنین به تعداد رشته های ارائه شده در دانشگاه آزاد کردستان گریزی زد و در این باره توضیح داد: 443 رشته در دانشگاه های آزاد کردستان دانشجو می پذیرد که 137 رشته در دوره کاردانی، 176 رشته در دوره کارشناسی و 96 رشته در دوره کارشناسی ارشد وجود دارد. همچنین یک رشته دکترای حرفه ای و سه رشته دکترای تخصصی وجود دارد.

او با یادآوری اینکه در حال حاضر هزار و 200 نفر در دانشگاه های ازاد کرتان مشغول به تحصیل هستند، افزود: کلاس های دانشگاه آزاد کردستان متاسفانه از 8 اسفند ماه به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد اما بلافاصله از یک هفته بعد از تعطیلی، کلاس های مجازی راه اندازی شد که برای دانشجویانی که در مناطق صعب العبور بوده و دسترسی به ابزار تکنولوژی مانند اینترنت و لپ تاپ نداشتند در زمان امتحانات دانشگاه به تمام واحدهای شهرستان های آزاد تاکید شد که 15 تا 20 کیس متصل به اینترنت در مرکز دانشگاه برای این دانشجویان مستقر شود بتوانند از این طریق امتحان دهند.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان همچنین از احتمال ترکیبی بودن کلاس های دانشگاه در ترم آینده خبر داد که کلاس های تئوری به صورت غیر حضوری و کلاس های عملی به صورت حضوری برگزار می شود.

او با اشاره به اینکه بیش از 11 میلیارد تومان مطالبات پرسنلی دانشگاه آزاد کردستان پرداخت شده است از احیاء دوباره دانشکده کشاورزی در استان خبر داد که پیش از این منحل شده بود.

آقای امینی همچنین از اخذ مجوز دو مرکز تحقیقات در دانشگاه آزاد کردستان خبر داد که شامل یک مرکز تحقیقات خانواده و یک مرکز تحقیقات کشاورزی، دامپروری و گیاهان دارویی می شود.

او درباره مرکز تحقیقات خانواده توضیح داد: این مرکز برای اولین بار در کشور راه اندازی می شود که شامل دو گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی خانواده و گروه فقه و حقوق خانواده می شود.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان، کشت قلمه های انگور سیاه، گل محمدی، زرشک، گردو و سماق را هم از جمله برنامه های مرکز تحقیقات کشاورزی، دامپروری و گیاهان دارویی ذکر کرد که تاکنون 560 قلمه سماق در مریوان کشت شده است

آقای جهانشیر امینی در بخشی دیگر از سخنان خود از ایجاد 4 رشته جدید در دانشگاه آزاد کردستان خبر داد و در این باره توضیح داد: رشته مکانیک ساخت و تولید در مقط کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد سنندج، حقوق عمومی در مقطع ارشد در شهرستان سقز، حقوق خصوصی در شهرستان قروه در مقطع ارشد و در مریوان هم رشته حسابداری در مقطع ارشد ایجاد شده است.

او 85 درصد هزینه های دانشگاه آزاد را تابع شهریه ذکر کرد و طلب دانشگاه آزاد کردستان از مردم و دولت را 113 میلیارد تومان عنوان کرد که به تفکیک 51 میلیارد تومان آن از دانشجویان فعال، 25 میلیارد تومان از بیناد شهید، 500 میلیون تومان از بهزیستی و 36 میلیارد از سایر بخش ها طلب دارند.

این استاد دانشگاه درباره تخفیف های شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد هم توضیح داد: دانشگاه آزاد کردستان در مقایسه با استان های کرمانشاه، زنجان و همدان کمترین میزان افزایش شهریه را داشته است و تنها 75 صدم درصد می توان تخفیف اعمال کرد.

او با یادآوری این نکته که شهریه رشته های پرتقاضا مانند حقوق، مشاوره، حسابداری و ... بیشتر از سایر رشته ها است، درباره اینکه آیا شهریه دانشجویان در دوران شیوع کرونا به طور کامل اخذ شده است هم گفت: با توجه به اینکه در ایام کرونا از هزینه های دانشگاه آزاد کم نشده و چه بسا در مواردی حتی افزایش هزینه هم داشته است، بنابراین همان شهریه های سابق دانشگاه بدون افزایش از دانشجویان اخذ شده است چرا که کلاس های عملی به روال قبل برگزار شده و برای کلاس های مجازی هم هزینه هایی از جمله افزایش سیستم و پهنای باند داشته ایم.