سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 22 مرداد 1399  ::  15:15   

تداوم اختلافات میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق در کنترل مناطق مورد مناقشه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از فرماندهان نیروی پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرد که اختلافات میان این نیروها و نیروهای عراقی، در تامین امنیت و کنترل مناطق مورد مناقشه عراق به ویژه در خانقین، علیرغم توافقات فیمابین ادامه دارد.
 

به گزارش کردپرس، با وجود اینکه طی هفته های گذشته هیئت هایی از وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان  و وزارت دفاع عراق، پس از چندین دور گفتگو به توافقاتی در مورد همکاری و  هماهنگی در مقابله با داعش و رفع خلا امنیتی در بخش های محدودی از مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد به ویژه در خانقین، به توافق رسیدند، اما منابع خبری از تداوم اختلافات میان دو طرف خبر می دهند و این در حالی است که تحرکات داعش در این مناطق و از جمله در خانقین، جلولا و قره تپه ادامه دارد.

در این باره، جلیل فایق از فرماندهان لشکر 3 نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به سایت خبری SNN  اعلام کرد که تلاش هایی برای تشکیل نیروی مشترک پیشمرگ و ارتش عراق در خانقین، جلولا و قره تپه به منظور مقابله با تحرکات داعش و حفاظت از شهروندان صورت گرفت، اما موفقیت آمیز نبوده است.

همچنین گفت که طی روزهای گذشته نشستی در محور دیالی میان فرناجده عملیات ارتش عراق در این استان و مقامات و فرماندهان پیشمرگ منطقه انجام شده طی آن ارتش عراق مرزهایی را در مناطق خانقین تا کولجو و قره تپه و اطراف کفری تعیین کرده و اعلام کرده اند، تا این مناطق پیشروی می کنند و خواستار تشکیل نیروی مشترک در این مناطق شده اند.

وی افزود که نیروهای پیشمرگ در حال حاضر کنترل مناطق مذکور را در دست داشته و با پیشروی ارتش عراق در این مناطق مخالفت کرده و  پیشنهاد داده اند که نیروهای پیشمرگ در مناطق تحت کنترل ارتش عراق پیشروی کنند.

این فرمانده پیشمرگ خاطر نشان ساخت که تاکنون هیچ گونه تصمیم و یا اطلاعاتی در مورد تشکیل نیروی مشترک، از سوی ارتش عراق به نیروهای پیشمرگ داده نشده است.

بر اساس این خبر در حال حاضر نیروهای پیشمرگ و نیروهای ارتش عراق، در محدوده هایی از مناطق مورد مناقشه که دچار خلا امنیتی بوده اند، به ویژه در مناطق خانقین، قره تپه و کفری، چندین سنگر و موضع نظامی را ایجاد کرده اند.

طی هفته های گذشته سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام  کرد که فرماندهی عملیات مشترک عراق با مقامات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان دیدار و گفتگوهایی انجام داده و دو طرف در تلاش هستند که خلا امنیتی به وجود آمده در فاصله میان مواضع نیروهای پیشمرگ و نیروهای عراقی در مناطق مورد مناقشه عراق را رفع کنند.