سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  11:07   

شهردار سنندج در پاسخ به گزارش کُرد پرس:

قرارداد سرمایه گذاری در سنه سنتر شفاف، قانونی و سالم است

سرویس کردستان- شهردار سنندج در پاسخ به ابهاماتی که در مورد پروژه سرمایه گذاری سنه سنتر با حضور سرمایه گذاری از اقلیم کردستان عراق، گفت: برخی شبهات از سوی کسانی مطرح می شود که نمی خواهند این پروژه موفق شود، چرا که کسان دیگری مد نظر آنها برای تصدی شهرداری سنندج بوده است.

خبرگزاری کُرد پرس، چندی پیش در گزارشی با عنوان «از سنه سنتر چه خبر» به بررسی برخی ابهامات قرارداد این پروژه با طرف خارجی پرداخت که شهردار سنندج در پاسخ به این گزارش و سئوال کُرد پرس از این قرارداد دفاع کرد و گفت: این قرارداد سالم و شفاف است و برخی ابهامات از سوی کسانی مطرح می شود که می خواهند این پروژه اجرا نشود. 
حشمت الله صیدی، با بیان اینکه برای قراردادهای سرمایه گذاری خارجی یک بار مصوبه از شورای اسلامی شهر گرفته شده است، گفت: شورای اسلامی شهر در اصل پارلمان محلی است و اختیارات قانونی برای تصویب قوانین شهری را دارد. 
وی در مورد ایردات به نحوه کارشناسی این پروژه گفت: پیش از آن این زمین یک بار کارشناسی شده و قیمت 13 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شد در حالی ما در این قرارداد ارزش 94 میلیارد تومان را به عنوان سهم شهرداری در پروزه در نظر گرفته ایم. 

وی با اشاره به اینکه یک بار مجوز از شورای شهر و سازمان شهرداری های وزارت کشور برای این پروژه گرفته شده است، گفت:  شورا پارلمان محلی است همانطور که مجلس می تواند هر قانونی برای کشور وضع کند قانونگذار این صلاحیت را به شورا هم داده است که اختیار تصمیم گیری دارد. در کنار آن ما رایزنی کردیم با شهرداری های دیگر که در عرصه سرمایه گذاری موفق بودند و الگوی آنها را پیاده کردیم.  اما عده ای به دنبال شکست این پروژه هستند. 
صیدی گفت: پیش از این برای آن فراخوان داده شده بود  کسی شرکت نکرده بود. سرمایه گذاران خارجی فرصتی برای تمام کشورهای دنیا است هر کشوری که توانسته سرمایه گذار خارجی موفق جذب کند توانسته است به توسعه دست یابد.
وی در مورد لغو قرارداد اولیه با سرمایه گذار خارجی در این باره و علت ارایه نشدن آن قرارداد به شورا گفت: این قرارداد به سرانجام نرسید که دلیل آن اختلافات شرکای شرکت خارجی بود و خوشبختانه این به نفع ما بود چرا که  اما بار دوم مشخصات تغییر کرد مجبور شدیم دوباره عوارض آن به روز شود در ابتدا به سال 97 محاسبه شده بود و سپس سال 98 محاسبه شد. کلا زیر و رو شد نهایتا در روزهای پایانی سال 98 با مصوبه قانونی شورای شهر قرارداد بسته شد در حال خاکبرداری هستند در حال حاضر خوشبختانه روند پیشرفت آن مناسب است. سرمایه گذار به اندازه ای توانمند است که اعلام کرده می خواهد در کمتر از زمان مقرر پروژه را به اتمام برساند قرارداد 2 ساله است. 
وی گفت: این پروژه به نفع شهر سنندج است و هدفی بزرگ برای انتقال تاناکورا است اما عده ای که می خواهند پروژه شکست بخورد از سر دلسوزی نیست. پروژه ای شفاف، سالم و قانونی است و هیچ ایرادی به آن وارد نیست.

فرمانداری ایراد نگرفته است پیشنهاد داده است
جلال شریعتی رییس شورای شهر هم در مورد ایرادات فرمانداری و کمیسیون انطباق به این قرارداد گفت:  فرمانداری هیچ گونه اعلام مغایرتی نکرده و مصوبه کاملا قانونی است. مواردی اگر اعلام شده پیشنهاد است و ایراد نیست چرا که فرمانداری نمی تواند تعیین تکلیف کند برای شورا و شهرداری و صرفا باید انطباق دهد اما شهرداری ملزم است که پیشنهادهای فرمانداری را اجرا کند.