سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  16:25   

هشدار عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس عراق درباره افزایش تجاوز ترکیه به خاک این کشور

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یک عضو کمیسیون امنیت ملی و دفاعی مجلس عراق خواستار پیگیری زمان تحویل سیستم ضد هوایی اس 300 از روسیه یا بستن قرارداد نظامی با چین با هدف خرید سامانه ضد موشکی از آن کشور شد و هشدار داد: در صورتی که عراق مجهز به سامانه دفاع ضد موشکی و هوایی واقعی نباشد، شاهد تجاوزات بزرگتر و خطرناکتر از "تجاوز" ترکیه به منطقه سیدکان اربیل خواهیم بود.
 

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، "کریم علیوی" عضو کمیسیون امنیت ملی و دفاعی مجلس عراق در این باره گفت: آسمان عراق، فاقد پوشش هوایی و سیستم ضد موشکی واقعی است. از این رو، نقض حاکمیت آن و تجاوزات ترکیه و سایر کشورها ادامه خواهد داشت.

علیوی افزود: به خوبی می دانیم که در صورتی که سیستم دفاع موشکی و هوایی در عراق مستقر نشود و منتظر وعده های طرف های مختلف بمانیم تجاوز آشکار ترکیه به خاک عراق و کشته شدن افسران نیروهای مرزبانی عراق بر اثر حمله این کشور تکرار خواهد شد.

وی تأکید کرد: کمیسیون امنیت ملی و دفاعی مجلس عراق، پیشتر نیز شماری از مقامات امنیتی و دفاعی را برای بحث درباره سفر هیأت عراقی به روسیه و گفتگو درباره امضای قرارداد خرید سامانه ضد موشکی اس 300 دعوت کرده است. این مقامات اظهار داشتند که توافق با طرف روس در این باره، تقریبا کامل شده است. اما متأسفانه و پس از گذشت چند ماه از سفر هیأت عراقی به روسیه هیچ گونه سامانه موشکی یا ضد هوایی وارد عراق نشده است و نقض حریم هوایی کشور از سوی آمریکا و ترکیه تکرار شده است و هیچ گونه تسریعی در زمینه تحویل این سامانه نشده است.

علیوی بر اهمیت تماس فوری با روس ها و استفسار درباره زمان واقعی تحویل این سامانه تأکید کرد و گفت: در صورتی که روسیه پاسخ واضحی در این باره ندهد یا زمان تحویل آن، دیر باشد باید بی درنگ با قدرت های دفاعی دیگر دنیا مانند چین وارد مذاکره و تفاهم شد تا این سامانه حداکثر در مدت یک ماه در کشور استقرار یابد.

یادآور می شود به دنبال حمله یک فروند پهپاد ترکیه به نیروهای مرزبانی عراق در منطقه سیدکان اربیل، شماری نیروی نظامی و شهروند عادی کشته شدند. به دنبال این تجاوز، وزارت امور خارجه عراق، با احضار سفیر ترکیه، یادداشت اعتراض آمیز شدید اللحنی را به وی تسلیم کرد. بغداد همچنین سفر وزیر دفاع ترکیه به عراق را که قرار بود امروز انجام شود لغو کرد.