سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 23 مرداد 1399  ::  16:57   

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی:

آذربایجان غربی اولویت اول خطر رانش زمین در ایران

سرویس آذربایجان غربی- علیرغم هشدارهای بهار 98، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی کشور مبنی بر خطر رانش زمین در آذربایجان غربی، به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی؛ «این استان هم‌اکنون در اولویت اول خطر رانش زمین و لغزش اراضی در کشور قرار دارد» و لیست شهرهای در معرض رانش زمین نیز اضافه شده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ بهار سال گذشته دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی کشور نسبت به خطر رانش زمین در چند استان کشور هشدار داد و گفت: استان های مازندران، لرستان، جنوب گلستان، آذربایجان‌غربی، ایلام و کردستان در خطر وقوع رانش زمین هستند و اتخاذ راهکارهای فوری برای پیشگیری از رانش  ضروری است.

به گفته علی بیت الهی، در استان‌هایی که در مسیر بارندگی‌ها قرار دارند و دارای دامنه شیب‌دار و دامنه‌های خاکی هستند به کرات شاهد رانش زمین بوده‌ایم. از این رو مهم ترین و فوری‌ترین راهکار برای جلوگیری از رانش زمین در استان‌های دارای رانش زمین که آذربایجان غربی هم یکی از آن ها است، انجام تمهیدات مهندسی برای جلوگیری از نفوذ آب به دامنه‌ها است.

او معتقد است؛ با حفر کانال و جوب می‌توان مسیر آب‌های سطحی را به سمت این کانال‌ها هدایت کرد تا آب وارد شیب دامنه‌ها نشود.

سال گذشته خطر رانش زمین آذربایجان غربی در شهرهای (شوط، قطور، سلماس، زیوه، سردشت، بوکان، تکاب و مناطقی از چالدران) اعلام شد و در تابستان سال 98 ناپایداری و رانش زمین، چهار روستا در آذربایجان غربی را تهدید کرد.

 ساختگاه زمین شناسی روستاهای کفرچین و بیابانلوی شهرستان خوی، کانی زرد در شهرستان سردشت و سیوه  در شهرستان سلماس از آن جمله بودند که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

تا این که اواخر سال گذشته دو زلزله بزرگ با قدرت5.7 و 5.9 ریشتر، تخریب فراوانی در منطقه قطور خوی شکل داد و خسارت زیادی به بار نشست و این زلزله ماحصل بی توجهی به نشانه فراوان رانش زمین در خوی بود.

امسال هم دوباره عنوان شده که خطر رانش زمین ساکنان ۸ شهرستان استان آذربایجان غربی را تهدید می کند و شهرستان های (شاهین دژ، ماکو و پلدشت) هم به لیست قبلی شهرهای در معرض خطر رانش اضافه شدند.

از سویی دیگر پراکندگی زیاد نقشه رانش زمین از شمال تا جنوب استان ضرورت اقدامات تثبیت خطر رانش را افزایش داده است.

در این خصوص مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی به مهر می گوید: این استان هم‌اکنون در اولویت اول خطر رانش زمین و لغزش اراضی در کشور قرار دارد که باید توجه جدی در این خصوص صورت گیرد.

هادی قاسمی اضافه می کند: عوامل انسانی شامل تغییر کاربری اراضی، تخریب بی‌رویه منابع طبیعی، چرای بیش از چهار برابری ظرفیت مراتع توسط دام مازاد، ساخت‌وساز در حاشیه رودخانه و مناطق خطرپذیر و همچنین بر اثر اجرای طرح‌های عمرانی از جمله سدسازی و احداث دکل‌های مخابراتی از مهمترین عوامل ایجاد خطر رانش زمین است.

به گفته قاسمی؛ هم اکنون خطر رانش زمین ساکنان شهرستان‌های (تکاب، سردشت، خوی، شاهین دژ، ماکو، چالدران، شوط و پلدشت) را تهدید می‌کند که در این راستا اقدامات متعددی در حوزه آبخیز داری در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه می دهد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری خطر رانش زمین در استان در مرحله تثبیت قرار دارد و از سال ۹۷ تا سال ۹۹ به طرح‌های آبخیزداری استان ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبارات اختصاص یافته است.

او تاکید کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال گذشته که با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شد، نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد سیلاب داشت و در صدد تقویت این بخش برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه هستیم.

به گزارش کردپرس، با وجود اجرای طرح‌های آبخیزداری در سال گذشته که به گفته مدیر کل منابع طبیعی استان نقش بسزایی در جلوگیری از ایجاد سیلاب داشته اند، امسال سیلاب تابستانه در پی رگبارهایی دو روزه، مزارع و برخی از روستاهای خوی، ماکو، چالدران، سلماس، تکاب، پیرانشهر درنوردید و به اراضی کشاورزی و منازل مسکونی خسارت زد.

حذف پوشش گیاهی، چرای بی رویه، شخم زدن نادرست زمین،  سازه های غیر مجاز در حریم رودخانه ها، باران های سیل آسا و نبود برنامه های مدون آبخیزداری سبب سستی خاک شده و رانش زمین را افزایش می دهد.

همه این موارد در کنار وقوع سالانه بیش از ۸۰ زمین لرزه در آذربایجان غربی نشان می دهد که خطر رانش زمین جدی است.