سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 25 مرداد 1399  ::  00:15   

نماینده ایلام در مجلس:

‍ زبان و فرهنگ کُردی برای مقابله با فرهنگ بیگانه باید تقویت شود

سرویس ایلام - سارا فلاحی نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی با حضور در اختتامیه مجازی جشنواره شعر کُردی منال مطرح کرد: زبان و فرهنگ کُردی، خرده فرهنگ نیست و باید برای مقابله با فرهنگ بیگانه توسعه یابد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، وی با اشاره به اینکه یکی از راه های مقابله با فرهنگ بیگانه و جلوگیری از رشد آن، تقویت فرهنگ های بومی و محلی است، اظهار کرد: زبان کُردی بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ ماست و برای تقویت و گسترش آن باید تلاش های فرهنگی و هنری بسیاری صورت بگیرد تا به ماندگاری آن کمک کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور شد: درون مایه فرهنگ کُردی مبتنی بر اصالت، شجاعت و بزرگ منشی است و این نشانه ها منطبق بر همان عناصر و ویژگی های فرهنگ ملی ما به شمار می آید، از این رو مقاومت و ایستادگی مردم کُرد در برابر دشمن در جنگ تحمیلی هشت ساله را نباید نادیده گرفت.
 
فلاحی گفت: مسئولین و متولیان فرهنگی در کشور باید به یک فهم مشترک در خصوص هنر و هنرمندان برسند، متاسفانه اغلب متولیان فرهنگی درک و شناختی از فرهنگ و هنر و خالقان آثار هنری ندارند، از این رو توسعه هنر در کشور با موانع و مشکلاتی مواجه است.

او توسعه هنر را بخش مهمی از پازل توسعه در استان ایلام دانست و تأکید کرد: تلاش ما در آینده نزدیک برای افزایش اعتبارات در این حوزه خواهد بود.