انتشار:  چهارشنبه 12 شهریور 1399  ::  10:40   

روزنامۀ آلمانی:

اردوغان فرمان جنگ با یونان را صادر کرده است

سرویس ترکیه – روزنامۀ آلمانی دی ولت ادعا کرده است اردوغان خواستار یک رویارویی نظامی محدود با یونان است و به ارتش این کشور فرمان داده به کشتی ها یا هواپیماهای یونانی حمله کنند.

به گزارش کردپرس، روزنامۀ دی ولت آلمان به نقل از منابع نظامی ترک مدعی شده است رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به فرماندهان ارتش این کشور دستور داده است به هواپیماها یا کشتی های یونانی حمله کنند.

این روزنامه روز گذشته در گزارشی تحت عنوان «جنگ حساب شدۀ اردوغان، ادعا کرده است رئیس جمهور ترکیه برای نجات از شرایط سیاسی داخلی کشورش که به نفع او نیست، خواهان یک برخورد نظامی محدود با یونان در آب های مدیترانه است.

در این گزارش که بازتاب گسترده ای در رسانه های یونانی داشته، آمده است: «اردوغان به ژنرال هایش دستور داد یک کشتی یونانی را غرق کنند اما به نحوی که تلفات آن زیاد نباشد. ژنرال های ترک این پیشنهاد را رد کردند و پیشنهاد بعدی سرنگون کردن یک جنگندۀ یونانی بود آن هم به نحوی که خلبان بتواند جان سالم به در ببرد.»

به نوشتۀ دی ولت فرماندهان نظامی ترکیه از اجرای این دستورات سرباز زده اند.

روزنامۀ یونانی گریک سیتی تایمز در این باره نوشت: «اگر به اردوغان بود اینک در دریای مدیترانه درگیر یک جنگ خانمان سوز بودیم.»

در ماه های اخیر تنش میان ترکیه و یونان به شدت بالا گرفته و دو کشور بارها یکدیگر را تهدید کرده اند. احزاب اپوزیسیون و ناظران مسائل ترکیه معتقدند اقدامات تحریک آمیز حکومت ترکیه در مقابل یونان بیشتر اهداف داخلی دارد. اردوغان می خواهد یک بار دیگر با تحریک احساسات ملی گرایانۀ مردم ترکیه این بار در مقابل رقیب تاریخی این کشور، یعنی یونان، پیروزی در انتخابات بعدی را تضمین کند.