سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 16 شهریور 1399  ::  22:11   

تحلیلگر مسائل ترکیه و کردها در مصاحبه با کردپرس مطرح کرد:

احتمال حمایت برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس از پ.ک.ک

سرویس جهان- جیمز کری به کردپرس گفت: این احتمال وجود دارد که برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس بخواهند از پ.ک.ک در مقابل حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه حمایت کنند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه در یک سال اخیر ضمن تشدید حملات خود به کردها در داخل ترکیه، سوریه و نیز شمال عراق، حوزه نفوذ خود را به آفریقا گسترش داده و با برخی کشورهای حوزه مدیترانه شرقی نیز بر سر منابع نفت و گاز وارد مناقشه شده است. خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوعات با جیمز کری، کارشناس مسائل ترکیه و کردها و نیز از اعضای سردبیری نشریه ژئوپلتیکال آلرت مصاحبه کرده است.

واکنش بغداد و اربیل به حملات ترکیه

جیمز کردی درباره سکوت اربیل و بغداد نسبت به حملات ترکیه علیه پ.ک.ک در شمال اقلیم کردستان به کردپرس گفت: حقیقتا، اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به جز محکوم کردن حملات ترکیه در اقلیم کردستان نمی توانند کار دیگری انجام دهند. اربیل از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا منابع موجود در شمال عراق را امن کند. دولت اقلیم کردستان همچنین رفراندوم شکست خورده استقلال و این که چگونه آن برخورد پایان یافت را به یاد دارد. اگر اقلیم کردستان بخواهد علیه ترکیه دست به اقدام متقابل بزند، من فکر می کنم که همان سناریو تکرار خواهد شد و حتی ممکن است برخی نیروهای عراقی دخالت کنند و آنکارا و تهران را هم به هم نزدیک تر خواهد ساخت.

وی به حمایت آمریکا از ترکیه در برابر پ.ک.ک اشاره کرد و گفت: رابطه ترکیه با آمریکا و برخی کشورهای منطقه نیز باعث فشار بر بغداد شده که نمی تواند از طریق قوه قهریه، و بدون خشمگین کردن آمریکا به ترکیه پاسخ دهد.

کارایی حملات ترکیه به پ.ک.ک در اقلیم کردستان

جیمز کری درباره تلاش ترکیه برای نابودی پ.ک.ک گفت: تقریبا غیرممکن است حملات ترکیه به پ.ک.ک به نابودی آن منجر شود. مطمئنا پ.ک.ک در عراق و سوریه فعالیت می کند اما به دنبال برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان  و درگیریها در سوریه، بعید است به این دو منطقه کردنشین اجازه داده شود از خودمختاری در سطح بالای گذشته اقلیم کردستان برخوردار شوند. بغداد و دمشق  احتمالا بر کردها فشار خواهند آورد اما مطمئن هستم پ.ک.ک همچنان فعال خواهد ماند حتی اگر رهبران آن مجبور شوند به مناطق مختلف بروند.

کارشناس مسائل ترکیه درباره رفتن برخی رهبران پ.ک.ک از قندیل در پی حملات ترکیه گفت: من شک دارم اعضای اتحادیه اروپا در حال حاضر بخواهند به رهبران پ.ک.ک پناه دهند اما این احتمال وجود دارد که برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس بخواهند برای از مشروعیت انداختن حزب حاکم عدالت و تو سعه ترکیه، برخی رهبران پ.ک.ک را بپذیرند و یا به پ.ک.ک کمک کنند. برخی طرفها هستند که در زنده نگاه داشتن پ.ک.ک نفع می برند و ممکن است در پی تلاش اردوغان، رییس جمهور ترکیه برای گسترش نفوذ این کشور، این طرفها عمومیت بیشتری یابند.

توافق نفتی کردهای سوریه با آمریکا

کری درباره مخالفت ترکیه با توافق نفتی میان کردهای سوریه و یک شرکت آمریکایی گفت: ترکیه نمی تواند توافق نفتی میان کردهای سوریه و شرکتی آمریکایی را ملغی کند.

وی بر این باور است که «طرح ترکیه برای سوریه شکست خورده است. شورشیان سوریه نشان داده اند نیروی قابلی برای اشغال شمال شرق سوریه و ادامه عملیات روزانه در آن نیستند.»

کری معتقد است آمریکا سوریه را ترک نمی کند. «آمریکا به سبب سیاست های داخلی، فعالیت ترکیه را در شمال شرق سوریه محدود کرده است. در همان حال، دو حزب دموکرات و جمهوریخواه آمریکا بر سر ادامه حضور آمریکا در منطقه کردنشین سوریه و محافظت از کردها با هم توافق دارند.»

کارشناس مسائل ترکیه و کردها معتقد است که «آمریکا نمی تواند به اردوغان اعتماد کند و او را تنها نخواهند گذاشت تا این منطقه به تنهایی جولان دهد. آمریکا همچنان که ترامپ صریحا بیان کرده، به نفت سوریه و محافظت از آن علاقه مند است و یک دشمن صریح مانند ترکیه تحت رهبری اردوغان بسیار فرصت طلب است. اگر ترکیه و شورشیان تحت رهبری این کشور در سوریه فرصت پیدا کنند جنایات جنگی بیشتری در سوریه انجام خواهند داد. از آن جایی که آمریکا نگران خراب کردن وجهه خود در سوریه توسط ترکیه است، این کشور ترکیه را در سوریه رها نخواهد کرد تا این کشور را اشغال کند.»

چه کسی می تواند به روند صلح و کردهای ترکیه کمک کند؟

جیمز کردی با تاکید بر پایان یافتن امیدها به صلح میان کردهای ترکیه و دولت این کشور گفت: من فکر نمی کنم که توافق دیگری و یا روند صلح دیگری تحت زمامداری حزب عدالت و توسعه در ترکیه اتفاق بیفتد. اگر اردوغان کوچکترین حرکتی به سمت کردها کند حمایت ناسیونالیست های این کشورا از دست خواهد داد.»

کری با انقاد از سکوت جامعه جهانی در برابر سرکوب کردها از سوی اردوغان، به کردپرس گفت: «جامعه جهانی هم نبست به جنگ با کردها در جنوب شرق ترکیه و نیز وارونه کردن نتیجه انتخابات از سوی حزب حاکم ترکیه در این منطقه کردنشین ساکت است. از آنجایی که اردوغان نظم همه چیز را به هم ریخته است پ.ک.ک نمی تواند او را مجبور به بازگشت به میز مذاکره کند. به زودی شاهد خواهیم بود که به هیجان در آوردن احساسات عمومی در مورد تهدید پ.ک.ک از سوی اردوغان تنها چیزی است که از او بر جای مانده است.»

کارشناس مسائل ترکیه نسبت به توانایی احزاب اپوزیسیون ترکیه برای کنار زدن اردوغان و حزب عدالت و توسعه ابراز امیدواری کرد و افزود: «من امیدوارم با توجه به این که در آخرین انتخابات، همه احزاب به جز عدالت و توسعه و حرکت ملی، جزء اپوزیسیون ضد اردوغان بودند، یک روزی این احزاب قدرت را در ترکیه در دست بگیرند و این روح حسن نیت در کالبد دولت جدید در ترکیه جای بگیرد.»

 احتمال جنگ میان ترکیه و یونان بر سر نفت و یا ترکیه و مصر بر سر لیبی

کری در اشاره به تنش میان ترکیه و یونان بر سر قلرو دریایی در مدیترانه و احتمال درگیر شدن آنها در جنگ دیگری به کردپرس گفت: «احتمال وارد شدن یونان و ترکیه در یک جنگ دیگر بسیار بعید است اما با توجه به این که نقش ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در پایان دادن به این وضعیت ضعیف است نمی توان هر احتمالی را رد کرد.»

وی افزود: «من هم اکنون هم می بینم که ترکیه و مصر بر سر لیبی با هم در جنگ هستند. من فکر می کنم که مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از طریق گسترش فزاینده نفوذ ترکیه و نقش آن در لیبی مورد تهدید قرار گرفته اند. از آن جایی که کشورهای عضو همکاری خلیج فارس به سمت اسرائیل گرایش پیدا کرده اند و اردوغان از تل آویو روی برگردانده است، اسرائیل به دیگر قدرت های منطقه ای برای تحت تاثر قرار دادن نفوذ ترکیه در دنیای اسلام متوسل می شود.»

کد خبرنگار: 40101