سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  یک‌شنبه 16 شهریور 1399  ::  08:58   

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

هدف ترکیه جنگ‌ برادرکشی میان پ.ک.ک و اقلیم کُردستان است/ترکیه در هنگام بحران دست دوستی بسمت کُردها دراز می‌کند

سرویس ترکیه-دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) گفت:ما معتقدیم که دیدار میان "نیچروان بارزانی" رییس اقلیم کُردستان عراق و مسئولان ترکیه باید برای کُردها منبع خیر شود و ضرری به کُردها در مناطق دیگر نزند.

«حکمت سربلند» دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به سفر رییس اقلیم کُردستان عراق به ترکیه و دیدار با رییس جمهور ترکیه و مسئولان این کشور، اظهار کرد:سفر آقای نیچروان بارزانی رییس اقلیم کُردستان عراق به ترکیه و دیدار با مسئولان ترکیه مسئله با اهمیتی است، اما ترکیه تا تحت فشار قرار نگیرد دست بسوی کُردها دراز نمی‌کند.چرا که ما امروز وقتی به سیاست‌های اردوغان در قبال اقلیم کُردستان می‌نگریم، تنها شاهد سیاست انکار و امحاء هستیم.

وی افزود:در همان حالی که این دیدارها انجام می‌گیرد، ارتش ترکیه به بهانه وجود حزب کارگران کُردستان(P.K.K) در حال هجوم به اقلیم کُردستان و گسترده کردن جنگ در این منطقه است و هواپیماهای ترکیه مناطق مسکونی اقلیم کُردستان را هدف قرار می‌دهند.

وی ادامه داد:با وجود آن که ترکیه به افراد مدنی هجوم می‌برد و به بهانه جنگ با پ.ک.ک شهروندان عادی را هدف قرار می‌دهد در سوی دیگر با مسئولان اقلیم دیدار می‌کند.تا منافع ترکیه در آن نباشد، ترک‌ها هیچ زمانی به سمت کُردها نمی‌آیند و خیرخواه آنان نیستند.

حکمت سربلند ضمن بیان این مطلب که ارتباط دیپلماتیک موضوع طبیعی است، اما باید بر مبنای منافع مردم باشد، گفت:ما امیدواریم این دیدارها منبع خیر شوند و ضرری به کُردها در مناطق دیگر نزنند.

وی تصریح کرد:ترکیه امروز در ترکیه، سوریه و عراق جنگ ناروایی را علیه کُردها به پیش می‌برد.اقتدار اردوغان هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ اقتصادی در داخل و خارج به خطر افتاده است به همین خاطر می‌خواهد از طریق اقلیم کُردستان تجارت خود را ادامه دهد.رقم تجارت بازرگانی میان ترکیه و اقلیم کُردستان رقم‌ بالایی است و ترک‌ها به سود زیادی می‌رسند و اگر این راه قطع شود اقتصاد ترکیه دچار بحران می‌شود.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) خاطرنشان کرد:از سوی دیگر اقلیم کُردستان نقش مهمی در منطقه و خاورمیانه دارد و بر مناسبات منطقه تاثیرگذار است به همین دلیل ترکیه می‌خواهد در سیاست جدید خود، کُردها را در مقابل یکدیگر قرار دهد.

وی یادآور شد:ترکیه به بهانه حضور پ.ک.ک در اقلیم کُردستان می‌خواهد اقلیم کُردستان و پ.ک.ک را در برابر یکدیگر قرار دهد و جنگ داخلی ایجاد کند و دوباره کُردها دست به برادرکشی بزنند.

وی تاکید کرد:امیدوارم کُردها بار دیگر مرتکب چنین اشتباهی نشوند و آغازگر جنگ برادرکشی نباشند.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) با اشاره به انزوای سیاسی اردوغان در داخل و خارج ترکیه، توضیح داد:اردوغان هم در داخل و هم در خارج از ترکیه دچار بحران شدید سیاسی و اقتصادی است.اردوغان و حزب همکارش(حزب ملیگرای تُرکMHP)به دنبال بازگشت به دوران سلطانیسم و عثمانی‌گرایی هستند و در این میان فرانسه مخالف سیاست‌های اردوغان در سوریه و لیبی و در دریای سفید است. 

حکمت سربلند افزود:پیش از سفر نیچروان بارزانی به ترکیه، او روز قبلترش دیداری با "امانوئل ماکرون" رییس جمهور فرانسه داشت و همین موضوع اردوغان را به هراس انداخت.در دیدار ماکرون و بارزانی، رییس جمهور فرانسه بار دیگر بر حمایت از اقلیم کُردستان تاکید کرد.

وی ادامه داد:به اعتقاد من اردوغان می‌خواهد از ماهیت دیدار ماکرون و بارزانی مطلع شود چرا که آقای نیچروان بارزانی احتمالا در آینده نزدیک از فرانسه و چند کشور اروپایی دیدار کند.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) با بیان این مطلب که دولت ترکیه هیچ گاه قابل اعتماد نیست، گفت:ترکیه اگر مجبور نباشد، هیچ گاه دست دوستی بسمت کُردها دراز نمی‌کند.ما شاهد بودیم پیش از رفراندوم رابطه اقلیم و ترکیه خوب بود اما زمانی که اقلیم بدنبال رفراندوم رفت، ترکیه راه دشمنی سرسختانه‌ای را علیه اقلیم در پیش گرفت.

وی خاطرنشان کرد:من باوری به برادری ترکیه ندارم و معتقدم هدف ترکیه از دوستی با اقلیم کُردستان تنها منافع صرف خود و در تحت فشار قرار دادن اقلیم کُردستان است.ترکیه می‌داند نیچروان بارزانی و مظلوم کوبانی نقش سازنده‌ای در نزدیکی جریان‌های کُرد سوریه دارند به همین دلیل قصد دارد با فشار بر کُردها توافقی ایجاد نشود.