سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 20 شهریور 1399  ::  09:56   

استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه در مصاحبه با کردپرس:

دعوت اردوغان از بارزانی به تنش ترکیه و فرانسه ارتباط دارد

سرویس جهان- فابریس بالانشه، کارشناس مسائل خاورمیانه و کردها، دلیل دعوت رییس جمهور ترکیه از نچیروان بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق برای سفر به ترکیه را تنفر اردوغان از رییس جمهور فرانسه و تنشها میان دو کشور عنوان کرد.

 

به گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق جمعه گذشته و کمی بعد از سفر امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه به بغداد و دیدار وی با مقامات دولت مرکزی عراق و رهبران کرد، به صورت غیرمنتظره وارد آنکارا شد.

برخی کارشناسان سفر ناگهانی نچیروان بارزانی به ترکیه را به تنشها میان ترکیه و فرانسه بر سر مسائلی مانند مدیترانه شرقی، مسائل کردها و لیبی مرتبط می دانند.

فابریس بالانشه، پژوهشگر مسائل خاورمیانه و کردها نیز در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس تاکید کرد که سفر نچیروان بارزانی به ترکیه به دعوت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه صورت گرفته است.

استاد دانشگاه لیون 2 فرانسه افزود: ممکن است دعوت از بارزانی به دلیل تنفر و عصبانیت اردوغان از شخص امانوئل ماکرون صورت گرفته باشد.

وی با اشاره به رقابت میان فرانسه و ترکیه بر سر مسائل مختلف گفت: در مورد لیبی نیز همین مسئله مطرح است.

دکتر بالانشه با اشاره به دعوت امانوئل ماکرون از برهم صالح، رییس جمهور عراق برای سفر به پاریس و گسترش احتمالی روابط میان عراق و فرانسه گفت: رجب طیب اردوغان از این دعوت نگران و ناراحت شده است.

کد خبرنگار: 40101