سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 24 شهریور 1399  ::  10:03   

«کردها» سوژه ای نو برای فیلمسازان غربی

سرویس جهان- بعد از ساخت فیلم های دختران خورشید، خواهران همرزم و چند فیلم با موضوع مبارزه کردها با داعش، اکنون یک فیلم مستند رنج و مصیبت های کردها در عراق و سوریه را در جریان مبارزه آنها با داعش به صورتی حقیقی به تصویر کشیده است.

 

به گزارش کردپرس، از سال 2017 تاکنون، هنرمندان غربی در سایه مبارزه کردها در عراق و سوریه با داعش، آشنایی بیشتری با مناطق کردنشین پیدا کرده اند و واژه کردستان در آثار متعددی از کارگردانان غربی، سوژه اصلی آثار هنری آنان بوده است.

هر چند مبارزه زنان کرد با داعش در کنار نیروهای کرد در سوریه و عراق سوژه ای جذاب برای برخی کارگردانان غربی بوده است اما در کنار آن موضوعات دیگری که به نوعی به زندگی کردها ارتباط داشته، در آثار قابل توجهی از هنرمندان غربی دیده می شود.

فیلم های سینمایی اکشن مانند دختران خورشید و خواهران همرزم که به نقش نیروهای کرد سوریه در مبارزه با داعش پرداخته اند، به گفته برخی منتقدان غربی، بیشتر به خاطر نمایش دادن مشارکت زنان کرد در مقابله با نیروهای داعش بوده است.

در کنار پرداختن به موضوعات کردی و ساختن فیلم های اکشن درباره این موضوعات، آثاری با درون مایه ادبی و مستندهایی از زندگی کردها نیز در حال ساخته شدن هستند.

جیانفرانکو روزی، مستندساز ایتالیایی اخیرا آخرین ساخته خود را به نمایش گذاشته است که بیشتر صحنه های آن در مناطق کردنشین عراق و سوریه گرفته شده است. این فیلم مستند به ثبت وقایع واقعی از زندگی کردها به ویژه کردهای ایزدی در جریان مبازه با داعش و جنگ در سوریه پرداخته است. فیلم مستند« نوتورنو»ی روزی، حاوی صحنه هایی از مرزهای لبنان، سوریه و عراق است اما بخش مهمی از آن به مصیبت هایی پرداخته است که در جریان حمله داعش بر مردمان کرد در عراق و سوریه بویژه ایزدی ها رفته است.

جیانلوکا روزی در مصاحبه با مجله معروف هالیوود ریپورتر گفته است با این که زبان مردمانی را که در کادر وی جای گرفته اند را نمی دانسته اما تمام انرژی خود را صرف کرده است تا یک فیلم واقعی از زندگی مردم بویژه مصیبت کردهای ایزدی را تهیه کند.

او نیز مانند بسیاری از منتقدان سیاسی، اروپا و آمریکا را به خیانت به کردها متهم کرده است زیرا به گفته او، درست است داعش تقریبا از بین رفته است اما رنج مردمان این مناطق تمام نشده و تهدیدها همچنان باقیست.

دست به کار شدن دست اندرکاران حوزه هنر در غرب به ثبت وقایع مربوط به داعش منحصر نشده است. به تازگی چند شرکت هنری در غرب بویژه استرالیا و کانادا دست به کار شده اند تا اثر جهانی و به یاد ماندنی نویسنده کرد بهروز بوچانی را به یک فیلم سینمایی تبدیل کنند. این نویسنده آواره کرد که بعد از 6 سال محبوس شدن در جزیره ای در نزدیکی استرالیا، به صورتی موقت در نیوزلند ساکن شده، قرار است نسخه ای ویژه از کتاب « هیچ دوستی به جز کوهها» را برای ساختن فیلم از آن آماده کند.

در کنار این ها، باید به برگزاری جشنواره های سینمایی اختصاصی برای فیلم های کردی در هلند و انگلیس تنیز اشاره کرد.

برخی هنرمندان کرد ساکن کشورهای دیگر نیز تلاش می کنند نگاه غیرکردها را به خود به تصویر بکشند. برای نمونه دو برادر ژاپنی- کرد به نام های بیلال و عثمان کاوازوئه سال گذشته با ساخت فیلم نیمه یا ハーフ  تلاش کردند نگاه سرد ژاپنی ها به مهاجران دورگه را در این کشور به تصویر بکشند.

کد خبرنگار: 40101