سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 25 شهریور 1399  ::  13:30   

عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS) در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

پ.ک.ک به رای مردم کُردستان سوریه احترام بگذارد/برای مذاکره جدی هستیم

سرویس سوریه-رییس حزب اتحاد کُردستانی«P.Y.K.S» در سوریه گفت:دخالت حزب کارگران کُردستان(pkk) در کُردستان سوریه مشکلات زیادی برای مردم کُرد در سوریه ایجاد کرده و منجر به ورود نظامی ترکیه به خاک‌ کُردستان سوریه شده است.

«سلیمان اوسو»عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS) و رییس حزب اتحاد کُردستانی(P.Y.K.S) سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به روند مذاکرات میان جریان‌های کُرد سوریه، اظهار کرد:مذاکرات ادامه دارد و ما بعنوان‌ شورای میهنی کُرد بسیار مشتاق هستیم که در زودترین زمان به نتیجه‌ای که مورد رضایت مردممان باشد، برسیم.

وی افزود:بر سر موضوعات فراوانی بحث شده و تکلیف برخی از آن‌ها مشخص شده است اما مسائل زیادی هم‌ هنوز باقی مانده تا به نتیجه‌ای که مستلزم‌ شراکت حقیقی در کُردستان سوریه باشد، دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد:نیاز است به اتحادی برسیم که دو طرف بتوانند خصومت‌های قبلی را کنار بگذارند و در موسسات اداره خودگردان نقش مشترکی ایفا کنند.

عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS) با اشاره به استقلال در تصمیم گیری دو جریان در سپهر سیاسیشان گفت:باید دو طرف تلاش کنیم که دخالت دیگران را در سیاست خود قطع کنیم.برای مثال دخالت حزب کارگران کُردستان(pkk) در کُردستان سوریه مشکلات زیادی برای مردم کُرد در سوریه ایجاد کرده است و منجر به ورود نظامی ترکیه به خاک‌ کُردستان سوریه گردید.

سلیمان اوسو تصریح کرد:واجب است ترکیه به رای و استقلال سیاسی کُردستان سوریه احترام بگذارد و در کار احزاب این منطقه دخالت نکند و به روند سیاسی این منطقه کمک کند.

رییس حزب اتحاد کُردستانی(P.Y.K.S) سوریه درباره شراکت در مسائل نظامی و امنیتی میان دو جریان مذاکره کننده، توضیح داد:ما معتقدیم در خصوص مسائل نظامی و امنیتی هم باید به شراکت حقیقی برسیم.هنوز وارد گفت‌وگو بر سر این موضوعات نشده‌ایم.

سلیمان اوسو خاطرنشان کرد:در خصوص مسائل آموزش در مدارس هم باید تغییراتی ایجاد شود.منابع درسی که توسط حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در مدارس کُردستان سوریه تدریس می‌شود، مورد تایید هیچ کدام از نهادهای بین‌المللی نیست.

عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS) افزود:ما بعنوان شورای میهنی کُرد برای مذاکره جدی هستیم و امیدواریم با توجه به حمایت آمریکا از این مذاکرات به توافق نهایی برسیم.