سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 25 شهریور 1399  ::  16:21   

شهرداری ارومیه مرمت و احیای بنای تاریخی «تلویزیون ملی» را آغاز کند

سرویس آذربایجان غربی- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: ضروری است تا شهرداری ارومیه نسبت به انجام عملیات مرمت و احیای بنای تاریخی "تلویزیون ملی" در اسرع وقت اقدام کند. اما عدم اهتمام شهرداری در تامین و تخصیص اعتبار، این بنای تاریخی را با مخاطرات جدی مواجه ساخته است.

جلیل جباری، با بیان اینکه مراحل ثبت ملی این بنای تاریخی در سال 95 به دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان ابلاغ شد، به کردپرس اظهار داشت: بنای تاریخی و فرهنگی ساختمان تلویزیون ملی یا همان صدا و سیما ارومیه به شماره 31417 در تاریخ 26 بهمن ماه 94 در فهرست آثار ملی کشور ثبت و مشمول مقررات قانون راجع به حفظ آثار ملی و نظام‌نامه اجرایی آن و همچنین مقررات ماده 3 قانون اساس‌نامه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور می‌شود

او ادامه داد: در سال 97 ضوابط قانونی مربوط به بنای تاریخی صدا و سیما به شهرداری ارومیه به عنوان مالک مبنی بر توجه به مقررات ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک ابلاغ و اعلام شده است.

جباری با اشاره به بند الف ماده 98 قانون برنامه ششم توسعه بیان کرد: =طبق این ماده دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند به منظور صیانت از میراث‌فرهنگی و حمایت از صنایع‌دستی و تشویق و توسعه گردشگری، هزینه‌های مربوط به پژوهش، حفاظت و مرمت آثار منقول و غیرمنقول ثبت شده در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط آثار در اختیار و در حیطه وظایف تخصصی همان دستگاه را در قالب بودجه سنواتی از محل اعتبارات خود تامین کنند و این اعتبارات در چهارچوب ضوابط قانونی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هزینه شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: طبق آنچه بیان شد و پیرو بررسی‌های انجام شده از عرصه و محوطه بنای تاریخی، عدم اهتمام شهرداری ارومیه در تامین و تخصیص اعتبار نسبت به مواظبت، تعمیر، مرمت و حفاظت از بنای تاریخی صدا و سیما را با مخاطرات جدی مواجه ساخته است.

او تاکید کرد: از شهرداری ارومیه درخواست می‌شود در اسرع وقت نسبت به انجام اقدامات پیشگیرانه در حفظ اثر و اجتناب از وارد آمدن خسارت بیشتر به این بنای تاریخی با نظارت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مبادرزت ورزد.