سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 25 شهریور 1399  ::  16:32   

حفاران تونل زنی به کلیسای تاریخی «مارسرگیز» ارومیه دستگیر شدند

سرویس آذربایجان غربی- فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی از دستگیری حفاران غیرمجاز محله سنگر ارومیه خبر داد که در مجاورت کلیسای مارسرگیز اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند. 

 سرهنگ بهزاد حجابی، با اشاره به نقش همیاران میراث فرهنگی در کشف تونل غیر مجاز در مجاورت کلیسای تاریخی «مارسرگیز»، به خبرنگار کردپرس گفت: در پی تعامل و همکاری اطلاعات محلی و با اشرافیت و رصد اطلاعاتی، 3 حفار غیرمجاز که در داخل منزل مخروبه یکی از حفاران واقع در محله سنگر ارومیه بصورت مخفیانه اقدام به حفر تونل منتهی به کلیسای تاریخی مارسرگیز می کردند، دستگیر شدند.

او افزود: این افراد جهت تحصیل اشیاء تاریخی تونل زنی  کرده بودند اما با تلاش نیروهای یگان حفاظت استان و هماهنگی‌های انجام گرفته با کلانتری 15 ایثار شهرستان ارومیه طی عملیات هوشمندانه در محل حفاری دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان گفت: در این عملیات ابزار و ادوات حفاری از قبیل بیل، قرقره آهنی، طناب، سطل و سیم برق کشف شد و در ادامه، متهمان جهت سیر مراحل قانونی و قضایی تحویل پاسگاه انتظامی بالانج شدند.

حجابی تصریح کرد: دستگیری‌های پیاپی اخیر نشان از اقتدار در عمل، آمادگی شبانه‌روزی پرسنل ، اهتمام جمعی عوامل یگان حفاظت استان و هماهنگی داخلی در مجموعه یگان حفاظت و همچنین تعامل مناسب با مراجع قضایی دارد که منجر به اخذ سریع مجوز ورود به اماکن و تعامل نزدیک‌تر با عوامل کلانتری‌ها، پاسگاه‌ها و سایر بخش‌های نیروی انتظامی استان است.

او تاکید کرد: این دستگیری‌ها نگاهی ابزاری برای ارسال این پیام به متخلفین، در جهت جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز بوده که امید است، مثمرثمر باشد.