سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 25 شهریور 1399  ::  17:20   

تخریب 3 هزار متر مربع از مزارع مهاباد به دلیل آبیاری با فاضلاب خام

سرویس آذربایجان غربی- یک ماه پس از از هشدارهای استاندار آذربایجان غربی نسبت به  آبیاری مزارع با فاضلاب خام، امروز در مهاباد، سه هزار متر مربع مزارع صیفی که از آب فاضلاب برای آبیاری آن استفاده می‌شد، شناسایی و به دستور مراجع قضایی تخریب شد.

به گزارش کردپرس، آبیاری مزارع و صیفی جات با فاضلاب خام روند نامیمونی است که توسط عده ایی رواج پیدا کرده است. محصولی که از این مزارع برداشت می شود، حاوی اصلی‌ترین راه‌ های انتقال بیماری وبا، است.

 اوایل مرداد ماه، استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از کم کاری و سهل انگاری دستگاه های متولی در برخورد با آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب، خواستار تشکیل کمیته ویژه ای متشکل از محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، جهادکشاورزی شد تا هر چه سریعتر نسبت به بررسی و حل این معضل اقدام نمایند و از فرمانداران خواست تا نسبت به برخورد با این معضل اقدام نمایند

به گفته شهریاری؛ سطح زیرکشت مزارع با فاضلاب در شهرهای مختلف استان بیانگر بی توجهی نهادهای متولی نسبت به برخورد و پیشگیری از این معضل بهداشتی است.

با گذشت یک ماه از هشدارهای استاندار نسبت به این موضوع، امروز در مهاباد، سه هزار متر مربع مزارع صیفی که از آب فاضلاب برای آبیاری آن استفاده می‌شد، شناسایی و به دستور مراجع قضایی تخریب شد.

رحیم رحیمی، کارشناس مسوول بهداشت محیط مهاباد در این خصوص به ایرنا گفت: این مزرعه صیفی که زیرکشت خیار و لوبیا رفته بود در روستای "قوزلوجه" این شهرستان واقع شده و با فاضلاب خام آبیاری می‌‍شد که در راستای جلوگیری از تولید محصولات غذایی ناسالم تخریب شد.

او با بیان اینکه این اقدام در راستای پیشگیری از بیماری‌های اسهالی، تخریب و محصولات آن از گردونه مصرف خارج شد، اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌های انتقال بیماری وبا، علاوه بر میوه و آب‌های آلوده، سبزی‌هایی است که با فاضلاب خام آبیاری می‌شوند.

کارشناس مسوول بهداشت محیط مهاباد اضافه کرد: نماینده دادستان، کارشناس مرکز بهداشت، نیروی انتظامی و کارشناسان مرکز دهستان جهاد کشاورزی منگور شرقی به عنوان ناظر بر عملیات تخریب مزرعه حضور یافتند.

رحیمی به کشاورزان توصیه کرد به جای استفاده از آب فاضلاب از آب چاه برای آبیاری مزارع خود استفاده کنند زیرا آبیاری مزارع با استفاده از فاضلاب تصفیه نشده و انتقال شیوع بیماری کرونا می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر بیندازد.

او در پایان گفت: شهروندان می‌‍توانند شکایت‌های خود را در موارد بهداشتی به سامانه ۱۹۰ گزارش کنند تا در اسرع وقت مورد پیگیری قرار گیرد.