انتشار:  چهارشنبه 26 شهریور 1399  ::  10:27   

دوران کالکان:

ترکیه بدون اجازه پارتی نمی توانست وارد اقلیم کردستان شود/در شنگال مدیریت خودگردان تأسیس شود

سرویس ترکیه – کالکان با انتقاد از نقش پارتی در حملات ارتش ترکیه به کردستان عراق، مدیریت اقلیم کردستان عراق را به صدور مجوز به ارتش ترکیه برای ورود به اقلیم متهم کرد.

به گزارش کردپرس، دوران کالکان، عضو شورای رهبری PKK در اظهاراتی با انتقاد از نقش حزب دموکرات کردستان (پارتی) در حملات ارتش ترکیه به کردستان عراق عنوان کرد: «داده ها و اطلاعات به دست آمده در خصوص حملات 11 آگوست ارتش ترکیه به منطقه خاکورک که باعث کشته شدن عگید کارزان و دو فرمانده عالی رتبه ارتش عراق شد نشان می دهد که پارتی در این حمله نقش داشته است. ما بسیار دوست داشتیم که پارتی در این حمله نقشی نداشته باشد ولی اطلاعات به دست آمده چیز دیگری را نشان می دهد. پیش از حمله برخی دیدارها و گفتگوهایی صورت گرفته است».

کالکان در گفتگو با تلویزیون مدیا خبر در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «ارتش ترکیه بدون اجازه پارتی نمی تواند وارد اقلیم کردستان شود. امکان ندارد ارتش ترکیه بدون اجازه از پارتی بتواند در اقلیم کردستان پیشروی کند. ما به مقاومت خود ادامه خواهیم داد و این مقاومت را هم تنها به خاطر مردم کرد است که انجام می دهیم و در این روند بسیار دوست داریم که نیروهای پیشمرگ را نیز کنار خود ببینیم. ولی داده ها به ما نشان می دهد که نیروهای پیشمرگ به جای قرار گرفتن کنار ما کنار دشمنان کردستان قرار می گیرند. هر کردی که از حاکمیت حزب عدالت و توسعه (AKP) - حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) حمایت کند، خائن و دشمن کرد است. پارتی با حاکمیت فاشیست AKP - MHP در ارتباط بوده و آنان را به عنوان متفق خود قرار داده است. چنین چیزی را نمی توانیم قبول کنیم».

کالکان در ادامه اظهارات خود به موضوع شنگال پرداخت و گفت تأسیس و به رسمیت شناخته شدن ندیریت خودگردان منطقه شنگال برای حیات آزاد و امنیت کردهای ایزدی ضروری است.

کالکان گفت: «لازم است یک مدیریت خودگردان که کردهای ایزدی در آن با آزادی زندگی کنند، به رسمیت شناخته شود. این اقدام عراق را قدرتمندتر خواهد کرد. این اقدام قدرت سیاسی، نظامی و اجتماعی عراق را افزایش خواهد داد. امیدوارم حکومت عراق در این راه قدم بگذارد و تسلیم فشار خارجی نشود.»

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها