سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 27 شهریور 1399  ::  10:30   

کردپرس گزارش می دهد:

فرار مالیاتی برخی طلافروشان سنندجی و چشم و گوش بسته ی سازمان مالیات

سرویس کردستان- عدم ثبت دستگاه های کارتخوان طلافروشان به نام صنف طلافروشی و همچنین گردش حساب کمتر از 10 میلیون تومان در یک روز در برخی طلافروشی های سنندج از جمله تخلفات فاحش و واضح طلافروشان سنندجی است که از چشم کسی دور نمی ماند اما سازمان مالیاتی هیچ برخوردی با این تخلفات ندارد.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، برخی از طلافروشان سنندجی که اغلب در خیابان امام خمینی و بازار سرپوشیده سنندج مستقر شده اند برای فرار از پرداخت مالیات به هر ترفندی چنگ می زنند تا مالیات نپردازند و یا کمتر از آنچه مستحق است بپردازند. آنها دستگاه های کارتخوان شان را به نام اصناف دیگر مانند کیف و کفش فروشی یا بوتیک فروشی می گیرند و یا اینکه اگر دستگاه کارتخوان هم متعلق به خود طلافروشی باشد کمتر از 10 میلیون تومان در روز تراکنش دارند و بقیه مبلغ را از طرق دیگر به حساب خود واریز می کنند به عنوان مثال از دستگاه های کارتخوان مغازه های دیگر استفاده می کنند و به این ترتیب به راحتی قانون را دور می زنند .

با وجود آنکه در حال حاضر که اغلب اقشار جامعه از گرانی ها و تورم گسترده  آسیب های فراوانی دیدند، طلافروشان جزو معدود اقشاری بودند که نه تنها آسیبی از این جهش های فوق العاده قیمتی ندیدند بلکه با سودهای کلانی مواجه شدند اما حاضر نیستند بخشی از درآمد کلان خود را که ممکن است روزانه مرز 100 میلیون تومان را هم پشت سر بگذارد، به عنوان مالیات بپردازند که ضرورت دارد سازمان مالیاتی به این مسئله ورود پیدا کرده و با این تخلفات مبارزه کند.

این در حالی است که کشورهای توسعه یافته تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند از پیاده سازی قوانین مالیاتی کوتاه بیایند. ارائه خدماتی مانند آموزش و پرورش، شهرسازی، خدمات بهداشتی، زیربنایی و کارویژه های دیگر دولت ها از درآمدهای مالیاتی تامین می شود، به این ترتیب فرار مالیاتی جرم اجتماعی سنگینی در این کشورهاست و مجرمان با برخوردی سخت مواجه می شوند. فرار از پرداخت مالیات چه از طریق تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن باشد و چه از طریق اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن، با مجازات همراه خواهد بود. در اکثر کشورهای توسعه یافته مجازات فرار مالیاتی تا حدی است که برخی برای تشریح آن این عبارت را به کار می برند: " ممکن است بتوانید از دست عزرائیل فرار کنید ولی از دست مامور مالیات نخواهید توانست.