انتشار:  چهارشنبه 26 شهریور 1399  ::  23:44   

علوم پزشکی کردستان هشدار داد:

موج به شدت مرگبار کرونا در راه کردستان/ گردش ویروس در مدارس کردستان دیده شده است

سرویس کردستان- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان،  با اشاره به اینکه گردش ویروس کرونا در کردستان به شدت حال افزایش است، گفت: گردش این ویروس در مدارس استان هم دیده شده است.

به گزارش کُرد پرس، دکتر ابراهیم قادری، با بیان اینکه  موج ‌بعدی کرونا در کردستان می تواند بسیار‌سنگین تر و با مرگ و‌میر بیشتر نسبت به موج های قبلی  همراه باشد، افزود:  متاسفانه گردش ویروس در جامعه بسیار شدید شده است و در اکثر شهرستان های استان کردستان علایمی از گردش بالای ویروس در پایگاههای دیده ور کووید۱۹ مشاهده می شود.

وی افزود: این مسئله باعث پیک مجدد بیماری و برگشت مرگ و میر خواهد شد و این پیک می تواند شدیدتر و مرگبارتر از پیک خرداد و تیر باشد.

به گفته قادری، شهرستانهای بیجار، سقز، دیواندره، سنندج و کامیاران جزو شهرستان های به شدت در معرض خطر هستند و خطر در سایر شهرستانها نیز در حال افزایش است.

قادری گفت:  گردش ویروس در جامعه به مدارس نیز سرایت کرده و سیکل تشدید بیماری را به وجود خواهد آورد که باعث مرگ و میر بیشتر خواهد شد.

قادری اضافه کرد: هنوز زمان طلایی کنترل این پیک به اتمام نرسیده است و افزایش استفاده از ماسک، رعایت شدید فاصله فیزیکی و عدم برگزاری دورهمی ها و مهمانی ها و سایر تجمعات در فضاهای بسته، مراجعه بیماران با علایم متوسط و شدید به پزشک و ایزوله و قرنطینه کردن همه بیماران و افراد در تماس و مشکوک می تواند نجاتبخش استان باشد. درصورتی که سریعا رفتارهای بهداشتی تقویت نگردد، آثار این بی توجهی جیران ناپذیر خواهد بود.