سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 26 شهریور 1399  ::  23:56   

نچیروان بارزانی: از کاظمی حمایت می کنیم و خواستار حل اختلافات با بغداد هستیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس اقلیم کردستان در دیدار با نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اقلیم، ضمن اعلام حمایت از نخست وزیر عراق، بر خواست اقلیم برای حل مشکلات با دولت مرکزی در چارچوب قانون اساسی تاکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی ریاست اقلیم کردستان، امروز چهارشنبه 26 شهریور / 16 سپتامبر، نچیروان بارزانی با حضور معاونین خود و مسئول نهاد روابط خارجی دولت اقلیم کردستان، با نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اقلیم دیدار کرد.

در این دیدار رئیس اقلیم به ارائه توضیحاتی درباره وضعیت کلی در اقلیم، روابط اربیل و بغداد و گفتگوهای در جریان برای حل اختلافات و مشکلات فیمابین، روابط عراق و اقلیم با کشورهای همسایه، تهدیدات پیش روی عراق و اقلیم، راهکارهای مقابله با شیوع کرونا، مبارزه با تهدید داعش، گذر از وضعیت دشوار اقتصادی و اجرای اصلاحات در اقلیم کردستان پرداخت.

وی از کمک های اتحادیه اروپا به اقلیم و عراق در جنگ با داعش و نیز کمک به آوارگان اسکان یافته در اردوگاه های  اقلیم و کمک در مقابله با کرونا و نیز اجرای اصلاحات در اقلیم، قدردانی کرد.

بارزانی ضمن  اعلام حمایت اقلیم کردستان از دولت مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق، بر خواست اقلیم برای حل تمامی اختلافات و مشکلات با دولت مرکزی در چارچوب قانون اساسی به نحوی که حقوق و امتیازات قانونی اقلیم حفظ شده نظام فدرالی عراق طبق قانون اساسی پیاده شود، تاکید کرده و حل این اختلافات و مشارکت همه طیف های کشور در پروسه سیاسی و اداره عراق را عامل اصلی حفظ ثبات این کشور دانست.

وی خاطر نشان ساخت که اقلیم مانند همیشه عامل ثبات در عراق و منطقه بوده و خواستار گسترش روابط خود با کشورهای همسایه بر اساس اصل احترام متقابل و منافع مشترک است و در این راستا روابط مستحکمی با ایران و ترکیه به ویژه از نظر اقتصادی و مبادلات تجاری دارد.

رئیس اقلیم کردستان با اشاره به خطر بازگشت دوباره داعش، ادامه حمایت بین المللی از عراق و اقلیم و نیز همکاری و هماهنگی میان نیروهای پیشمرگ اقلیم و ارتش عراق را برای مقابله با ترور و داعش  به ویژه در مناطق مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق، ضروری دانست.

گفتگوهای استراتژیک میان عراق و آمریکا و سفر اخیر بارزانی به آنکارا نیز از دیگر موضوعات مورد گفتگو در این دیدار عنوان شده است.