انتشار:  پنج‌شنبه 27 شهریور 1399  ::  08:54   

عضو فراکسیون اتحادیه میهنی در مجلس عراق:

عراق برای برگزاری انتخابات زودهنگام در موعد تعیین شده آمادگی ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – عضو فراکسیون اتحادیه میهنی در مجلس عراق با هشدار درباره موانع گسترده بر سر راه برگزاری انتخابات زودهنگام آینده در این کشور، تاکید کرد که عراق برای برگزاری  انتخابات زودهنگام در موعد تعیین شده آمادگی ندارد.

به گزارش کرد پرس به نقل از شفق نیوز، "جمال محمد" در این باره گفت: مشخص کردن حوزه های انتخاباتی با توافق و اجماع میان کلیه نمایندگان کرکوک انجام می گیرد و ما از هر گونه توافقی که مورد اجماع همگان باشد حمایت می کنیم.

این نماینده کرد مجلس عراق افزود: با وجود اینکه درباره تعیین استان کرکوک به یک یا چند حوزه انتخاباتی، هیچ نشستی توسط نمایندگان استان در مجلس عراق برگزار نشده است، اما به احتمال زیاد، استان به دو یا سه حوزه انتخاباتی تقسیم خواهد شد.

جمال محمد تأکید کرد: اتحادیه میهنی با سایر فراکسیون ها هیچ مشکلی ندارد. اما کرکوک و به طور کلی عراق برای برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده، آمادگی ندارند. دلیل این امر، مشکلات و اعتراضات به برخی از بندهای قانون انتخابات و عدم کنترل حاکمیت بر اسلحه خارج از کنترل نیروهای دولتی و همچنین کنترل یک گروه هویتی بر مناصب امنیتی و نظامی کرکوک است که این امر، سلامت انتخابات در استان را تهدید می کند.

عضو فراکسیون اتحادیه میهنی بر ضرورت مشارکت عادلانه همه گروهها در مناصب امنیتی و اداری کرکوک با هدف برگزاری موفق انتخابات و تضمین حقوق انتخاباتی و جمعیتی شهروندان از همه گروه های هویتی این استان تأکید کرد.

مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق ششم ژوئن 2021 را به عنوان موعد برگزاری انتخابات زودهنگام این کشور تعیین کرده است.

یادآور می شود اتحادیه میهنی پیشتر با مردود دانستن تعدد حوزه های انتخابیه در انتخابات پارلمانی آینده، این موضوع را باعث ایجاد مشکلات اداری و اجتماعی دانسته بود.

براساس ماده 15 لایحه قانون انتخابات جدید، هر استان به عنوان یک حوزه انتخابیه تعیین خواهد شد. این در حالی است که براساس بند اول اصل 49 قانون اساسی عراق، به ازای هر یکصد هزار نفر از جمعیت عراق، یک نماینده در مجلس حضور خواهد یافت.