سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 6 مهر 1399  ::  10:55   

استاد دانشگاه کینگ کانادا در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس:

رهبران جوان اقلیم کردستان قادر به ایجاد تغییر در روابط اربیل با بغداد و همسایگان نیستند

سرویس جهان- دکتر ژگار حسن به خبرگزاری کردپرس گفت: رهبران جوان در اقلیم کردستان توانایی ایجاد تغییرات معنادار در رابطه اربیل با بغداد و همسایگان اقلیم کردستان را ندارند.

 

به گزارش کردپرس، دکتر ژگار حسن، استاد دانشگاه کینگ کالج در کانادا و مدیر گروه تحقیقات خاورمیانه و آفریقا در دانشگاه انتاریوی غربی در این کشور است. این شخصیت دانشگاهی مطالعات زیادی در حوزه مسائل کردی بویژه در عراق انجام داده است. خبرگزاری کردپرس برای بررسی تحولات چند ماه اخیر در عراق و اقلیم کردستان با وی مصاحبه ای انجام داده است.

دکتر ژگار حسن در این مصاحبه تاکید کرد اهرم های نفوذ اقلیم کردستان عراق در مقایسه با گذشته تضعیف شده است و این را می توان در سفر مقامات ارشد اقلیم کردستان به بغداد برای دیدار با امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه مشاهده کرد در صورتی که قبلا مقامات ارشد فرانسه برای دیدار با رهبران کرد به اربیل می رفتند. وی به عنوان نمونه ای دیگر از کاهش نفوذ اقلیم کردستان، به گفتگوهای استراتژیک میان آمریکا و عراق اشاره کرد که به گفته وی، کردها در این گفتگوها در حاشیه قرار گرفتند.

نقش کردها در ارتباطات میان بغداد و واشنگتن

دکتر ژگار حسن درباره گفتگوهای استراتژیک میان آمریکا و عراق در چند ماه گذشته به خبرگزاری کردپرس گفت: در زمان سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به آمریکا در تابستان گذشته، وی به همراه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بر لزوم همکاری میان عراق و آمریکا در جهت  توسعه اقتصادی و ارتقا امنیت در عراق و در مرزهای این کشور تاکید کردند. این موضوعات مهم ترین موضوعات مورد بحث میان آنها بود. باید انتظار داشت که آمریکا به تلاش خود برای ارتقا امنیت عراق در جهت محافظت از اقتصاد آمریکا و منافع استراتژیک آن کشور در منطقه ادامه دهد. البته یکی از اهداف آمریکا از دعوت از کاظمی برای سفر به آمریکا اطمینان از این موضوع بود که آمریکا نفوذ خود بر بغداد را حفظ می کند. به عبارت دیگر، آمریکاییها و عراق به همکاری و هماهنگی نزدیک در جبهه امنیت ادامه خواهند داد.

استاد دانشگاه کینگ کالج کانادا درباره نقش کردها در رابطه میان آمریکا و عراق افزود: کردها به طور گسترده ای در مذاکرات و گفتگوهای میان آمریکا و عراق کنار گذاشته شده اند. دونالد ترامپ در طی کنفرانس خبری خود، به طور گذرا به کردها اشاره کرد اما مصطفی الکاظمی اصلا اشاره به کردها نکرد. این مسئله اهمیت دارد زیرا این مسئله نشان می دهد که کردها تا چه حد در مشارکت و شکل دادن نشست ها و مذاکرات و گفتگوها میان آمریکا و عراق اهرم های نفوذ خود را از دست داده اند. کردها باید با هر گونه توافقی میان بغداد و واشنگتن، به طور موثری همراه شوند.

بی توجهی رییس جمهور فرانسه به کردها در جریان سفر به عراق

مدیر گروه تحقیقات خاورمیانه در دانشگاه انتاریوی غربی درباره سفر اخیر رییس جمهور فرانسه به عراق و عدم سفر وی به اربیل برخلاف دیگر مقامات فرانسه گفت: مطمئنا تصمیم امائل ماکرون رییس جمهور فرانسه برای دیدار با رهبران کرد در بغداد به جای سفر به اربیل ضربه ای دیگر به رویای کردها برای داشتن خودمختاری بیشتر است. عدم دیدار امانوئل ماکرون با رهبران کرد در اربیل، بر عکس دیگر رهبران فرانسه مانند فرانسوا اولاند، نشان می دهد که بغداد وضعیت را تحت کنترل خود دارد و کشورهای خارجی نیز از حاکمیت رسمی عراق حمایت می کنند.

ژگار حسن درباره تاثیر نفوذ فرانسه در بهبود ربطه اربیل و بغداد و همچنین متوقف کردن حملات ترکیه علیه پ.ک.ک در خاک عراق گفت: ماکرون و فرانسه ممکن است بتوانند بغداد و کردها را به بهبود رابطه شان ترغیب کنند اما در نهایت، فرانسه نفوذ زیادی  در سیاست های عراق ندارد. همچنین، نه ماکرون و نه هیچ مقام خارجی دیگری نمی تواند کار زیادی در رابطه با متوقف کردن حملات ترکیه انجام دهد.

تاثیر انتخاب مصطفی الکاظمی بر حل مناقشات میان کردها و دولت مرکزی عراق

استاد دانشگاه کینگ کالج پیرامون تاثیر انتخاب مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر عراق در حل مشکلات متعدد در این کشور گفت: من معتقد هستم که مصطفی الکاظمی فرصت این را دارد در بسیاری از جهات پیشرفت ایجاد کند. این اعتماد به مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیرعراق وجود دارد که وضعیت اقتصادی عراق را بهبود بخشد، امنیت را در این کشور فراهم کند، با خویشاوندسالاری و فساد مبارزه کند و با کردها برای حل اختلافات درازمدت مانند درآمدهای نفت و مناطق مورد مناقشه در این کشور گفتگو و مذاکره کند. اختیارات و حکم او بسیار گسترده و رویایی است. بنابراین، خوانش من این است که  خیلی ساده، مصطفی الکاظمی وقت کافی برای همه این چالشها که از قضا عمده هم هستند، را ندارد. مهم ترین کار او این است که یک نخست وزیر موقت باشد و زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم کند. وی درباره بهبود رابطه اربیل و بغداد در زمان نخست وزیر کاظمی به کردپرس گفت: این دولت مشغله زیادی برای ساماندهی شبه نظامیان زیادی که در عراق سر بر آورده اند را خواهد داشت. من بر این باور نیستم که مصطفی الکاظمی وقت کافی و یا سرمایه سیاسی لازم را برای حل مسائل و اختلافات کنونی میان کردها و بغداد را در اختیار داشته باشد.

انتقال قدرت در اقلیم کردستان به نسل جدید از رهبران کرد

دکتر ژگار حسن در پاسخ بخ سوالی پیرامون کارایی سر کار آمدن نسل جدیدی از رهبران کرد در عراق مانند مسرور بارزانی، قباد طالبانی و غیر گفت: دلایلی وجود دارد که نسبت به تصمیم گیری های سیاسی نسل جوانتری از رهبران کرد عراق از طرف منطقه اقلیم کردستان عراق امیدوار باشیم. با این حال، من نسبت به این که رهبران جوانی مانند قباد طالبانی و یا مسرور بارزانی بتوانند تغییرات معناداری در رابطه میان اربیل و بغداد و یا رابطه اقلیم کردستان با کشورهای همسایه آن بوجود بیاورند خوش بین نیستم. مهم ترین دلیل برای این بدبینی این است که چنان موانع سیستماتیک و ریشه داری در اقلیم کردستان وجود دارد که سخت بتوان تغییرات قابل توجهی انجام داد. به عبارت دیگر، اگرچه چهره ای جدید از رهبران کرد در عراق جلو آمده اند، احزاب سنتی و منافع آنها، همچنان چگونگی رابطه اقلیم کردستان با بغداد و منافع کردها و توسعه سیاسی و اقتصادی آنها را ترسیم خواهند کرد. تغییر دادن چنان سیاست های نهادینه سفت و سختی بسیار دشوار خواهد بود.

حملات ترکیه در اقلیم کردستان عراق

دکتر ژگار حسن بر این باور است نه دولت جدید عراق و نه کردها قادر به بیرون راندن پ.ک.ک از خاک اقلیم کردستان نخواهند بود. وی در این باره به کردپرس گفت: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق قول داده است با ترکیه بر سر پایان دادن به بمباران منطقه اقلیم کردستان از سوی این کشور وارد تعامل شود. ما نباید انتظار زیادی در پیشرفت در این موضوع داشته باشیم. حضور نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان عراق برای توجیه حملات ترکیه در این منطقه کافی است. نه عراق و نه کردهای عراق توانایی بیرون کردن پ.ک.ک از خاک اقلیم کردستان را ندارند. به همین دلیل، ترکیه به بمباران اهداف پ.ک.ک در اقلیم کردستان ادامه خواهد داد. علاوه بر آن، ما می دانیم که ترکیه حمایت و تایید ضمنی رهبران کرد عراق را برای بمباران بخش هایی از اقلیم کردستان همراه خود دارد.

کد خبرنگار: 40101