سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  پنج‌شنبه 3 مهر 1399  ::  12:26   

مسئول ارتباطات (PYD) در منطقه فرات طی گفت‌وگو با کُردپرس خبرداد؛

هنوز توافق نهایی میان PYNK و ENKS امضاء نشده است

سرویس سوریه-مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک گفت:ما بعنوان حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) مخالفیم که احزب و جریان‌های سیاسی کُرد، خارج از مرجعیت عالی قرار بگیرند.

«بکر حاج عیسی»مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) در منطقه فرات در پاسخ به این سوال کُردپرس که نحوه شرکت احزاب و افراد مستقل در روند توافق میان جریان موسوم به احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) و شورای میهنی کُرد(ENKS) چگونه خواهد بود، توضیح داد:مدت زمان طولانی است که تلاش برای اتحاد میان جریان‌‌های کُرد سوری ادامه دارد و این خواسته ملت ما است.بیش از ده نشست میاناحزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) و شورای میهنی کُرد(ENKS) برگزار شده و در این نشست‌ها به یک جمعبندی برای ایجاد مرجعیت سیاسی رسیدند.

وی افزود: ۴۰ درصد از این مرجعیت سیاسی به احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) و ۴۰ درصد به شورای میهنی کُرد(ENKS) و ۲۰ درصد هم به احزاب خارج از این دو جریان اختصاص پیدا می‌کند.

وی ادامه داد:در حال حاضر دو حزب قدیمی پیشرو دموکراتیک(pêşverû a dimpkratî) و حزب اتحادیه(الوحده) که از احزاب قدیمی هستند خارج از این مرجعیت عالی قرار گرفته‌اند و ما بعنوان حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) مخالفیم که احزب و جریان‌های سیاسی خارج از این ائتلاف و مرجعیت سیاسی قرار بگیرند.چرا که افراد روشنفکر مستقل زیادی وجود دارند که وجود آن‌ها در ائتلاف لازم است.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) منطقه فرات با اشاره به نهایی شدن توافق میان شورای میهنی کُرد و احزاب اتحاد دموکراتیک، اظهار کرد: هنوز هیچکدام از طرف‌ها این توافقنامه را امضاء نکردیم چرا که هنوز موانعی مانند موضوع اداری و نظامی وجود دارد و باید آن‌ها برداشته شوند.

بکر حاج عیسی یاداور شد:ما بر سر شش بند از جمله بازگشت پناهجویان از مناطق اشغالی عفرین، سرکانی و گری سپی، سیاست و استراتژی کُرد در سوریه، نمایندگی کُردها در سوریه و جوامع بین المللی، نمایندگی زنان، محافظت از دستاوردها به خصوص دستاوردهای زنان، نحوه تصمیم گیری و اداره مرجع عالی کُرد، به توافق رسیده‌ایم.

مسئول ارتباطات حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) منطقه فرات تصریح کرد:در خصوص مشارکت حزب  پیشرو دموکراتیک(pêşverû a dimpkratî) و حزب اتحادیه(الوحده) در مذاکرات، ما در حال گفت‌وگو هستیم.هنوز نشست‌ها به پایان نرسیده‌اند و ما در حال تلاشیم که هر دو حزب در مرجع عالی حضور پیدا کنند چرا که این دو حزب از احزاب قدیمی در منطقه هستند.

وی خاطرنشان کرد:ما با این مرام به قضیه نگاه می‌کنیم.برخی از رسانه‌ها از دور کردن این احزاب در مذاکرات حرف زدند که این واقعیت ندارد و دور از حقیقت است و گفتگوها برای مشارکت آن‌ها در نشست‌ها ادامه دارد.

بکر حاج عیسی افزود:این ائتلاف و مرجعیت ایجاد شده هنوز عمر چندانی ندارد و زمانی که انتخاباتی در کُردستان سوریه برگزار شد، آن زمان معلوم می‌شود که احزاب چقدر پشتوانه مردمی دارند.این یک تلاش سراسری پیش از انتخابات برای مسئله وحدت در کُردستان سوریه بود و ما بعنوان حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) لازم می‌دانیم که این‌ مرجعیت شکل بگیرد و نماینده کُردها در محافل بین‌المللی باشد و امیدواریم احزابی مانند، حزب پیشرو دموکراتیک(pêşverû a dimpkratî) و حزب اتحادیه(الوحده) در این مرجعیت عالی جای بگیرند و به تلاش خود برای پروسه سیاسی در سوریه کمک کنند.