سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 8 مهر 1399  ::  19:40   

برهم صالح: عراق برای انحصار سلاح در دست نیروهای دولتی و کنترل قانون شکنان تلاش می کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – برهم صالح رئیس جمهور عراق، در دیدار با وزیر دفاع ایتالیا بر تلاش کشورش برای برقراری روابط قوی با این کشور و اتحادیه اروپا و همچنین حمایت بین المللی برای مقابله با چالش ها تأکید کرد.
 

به گزارش کرد پرس به نقل از ناس نیوز، بخش رسانه ای دفتر ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: برهم صالح امروز سه شنبه در محل اقامتش در سلیمانیه با لورینزو گورینی وزیر دفاع ایتالیا و هیأت همراهش دیدار و گفتگو کرد.

براساس این بیانیه، برهم صالح در این دیدار بر تلاش عراق برای تقویت روابط دوجانبه با ایتالیا در همه زمینه ها و همچنین همکاری برای مقابله با چالشهای مقابل منطقه و دنیا و در رأس آنها تروریسم، تقویت همکاری اقتصادی و فرهنگی و تبادل تجربیات در این زمینه ها تأکید کرد.

برهم صالح همچنین تقویت همکاری نظامی میان دو کشور دوست، به ویژه در زمینه تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی و افزایش توان نظامی آنها را مهم دانست و گفت: عراق با همکاری ائتلاف بین المللی و کشورهای دوست توانسته است بر تشکیلات تروریستی داعش را شکست دهد. اما جنگ علیه این گروه تروریستی همچنان ادامه دارد و هسته های پنهان آن، همچنان به عنوان تهدیدی برای عراق، منطقه و جهان به شمار می آیند و کوتاهی در مبارزه با آنها و ادامه بحران های منطقه باعث فراهم کردن فرصت برای بازیابی گروههای افراطی و حمله به شهروندان بیگناه خواهد شد.

برهم صالح با تأکید بر اینکه عراق اجازه نخواهد داد این کشور به عرصه تسویه حساب ها تبدیل شود تصریح کرد: دولت برای تثبیت یک نظام دارای اقتدار و حاکمیت و همچنین انحصار سلاح در دست نیروهای دولتی، جلوگیری از قانون شکنی و همچنین حمایت از هیأت های دیپلماتیک تلاش خواهد کرد.

وزیر دفاع ایتالیا نیز در این دیدار، بر تعهد کشورش برای کمک به عراق در زمینه های مختلف، به ویژه در مقابله با تروریسم و تقویت همکاری اقتصادی و فرهنگی دوجانبه در راستای تقویت روابط ملت ها و دولت های دو کشور تأکید کرد.