سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 9 مهر 1399  ::  12:12   

سخنگوی آک پارتی:

ترکیه در کوبانی جان کردها را نجات داد

سرویس ترکیه - سخنگوی حزب حاکم آک پارتی در اظهاراتی با اشاره به حوادث کوبانی در سال 2014، اقدامات ترکیه در آن تاریخ را به عنوان نجات جان کردها ارزیابی کرد.

به گزارش کردپرس، عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه (AKP) در اظهاراتی با اشاره به دستگیری سیاستمداران کرد در ارتباط با تظاهرات سال 2014 کوبانی عنوان کرد: «با دعوت این سیاستمداران به شورش عمومی 37 شهروند عادی جان خود را در آن تظاهرات از دست داد. 761 تن از جمله 326 نیروی امنیتی زخمی شدند. در آن دوران کدام سیاسمتدار در حالی که چنین اقدامات خشنی در جریان بود دست به تشویق آن زده است، در اسناد و آرشیو های رسمی موجود می‌ باشد».

به نوشته روزنامه حریت، چلیک در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «اگر در آن تاریخ ترکیه از کوبانی حمایت نکرده بود و اگر در یک روز 100 هزار برادر کرد خود را در ترکیه اسکان نداده بود در آنجا یک قتل عام بسیار سنگین رخ می داد‌. در آن تاریخ PKK مانع از اقدامات عناصر کرد در سوریه و عراق برای حمایت از کردها در کوبانی شد. چرا این کار را انجام داد؟ زیرا PKK می خواست در کوبانی قتل عام بزرگی صورت بگیرد. هر چقدر کُرد کشته می شد برای آنان مهم نبود تنها کافی بود که تبلیغات آنان صورت می گرفت. با دستور مستقیم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه کریدور کمک به کوبانی در ترکیه باز شد. تنها در یک روز 100 هزار کرد وارد ترکیه شدند. این یک موضوع ساده نیست. ترکیه جان کردها را در آن تاریخ نجات داد. در مقابل این اقدامات در ترکیه برخی با عنوان سیاستمدار دست به تشویق شورش زدند».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#سوریه
#کردها