سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 15 مهر 1399  ::  12:25   

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو تفصیلی با کُردپرس عنوان کرد؛

اقتدارAKP به پایان رسیده است/اردوغان هر جا شکست بخورد، سراغ کُردها می‌رود

سرویس ترکیه-دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) گفت:ترکیه در هر جایی که شکست می‌خورد فشار بر کُردها را می‌افزاید و این‌ها همه محصول سیاست‌های غلط حزب عدالت و توسعه است.

«حکمت سربلند» دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به بازدداشت ۸۲ سیاستمدار مطرح کُرد توسط پلیس ترکیه اظهار کرد:حزب حاکم(AKP) به همراه شریک خود حزب ملیگرای ترک(MHP) تسویه سیاسی را آغاز کرده‌اند و ۸۲ سیاستمدار مشهور کُرد را بدون‌ هیچ  توضیح و حق و حقوقی که در میان ‌آنها تعدادی از پارلمانتاران سابقHDP هم حضور دارند، به زندان انداخته‌اند.

وی ادامه داد:در ترکیه حقوق شهروندی برای کُردها وجود ندارد.هر طور که می‌خواهند با جان و مال کُردها هجوم می‌برند و هر که را می‌خواهند می‌برند و می‌کشند بطوری که حتی صدای نژادپرستان را برای فشار بر کُردها بلند کرده‌اند.

وی افزود:روشن است دولت ترکیه هرگاه در جایی دچار بحران می‌شود به کُردها حمله می‌کند تا صدای مخالفان را قطع کند و با سیاست امحاء و سرکوب فضای سیاسی را متصلب نماید.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) با بیان‌ این مطلب که حزب حاکم به دنبال بهانه برای سرکوب است، توضیح داد:مسئله حمایت و تظاهرات برای کوبانی تنها بهانه‌ای برای سرکوب کُردها و مخالفان است و این بازی سیاسی است که اردوغان بوسیله آن به دنبال حمایت نژادپرستان ترک است.

وی خاطرنشان کرد:باید این مسئله را بپذیریم که ترکیه اعتقادی به حقوق شهروندی ندارد.این‌ها شهردار "قرس" را به بهانه واهی بازدداشت و زندانی کردند در حالی که این افراد بر اساس قانون ترکیه در انتخابات شرکت کرده‌اند و کسی که مجرم و یا متخلف باشد نمی‌تواند در انتخابات حضور پیدا نماید، به همین خاطر این‌ها همه نقشه‌ای برای حذف سیاسی کُردها از میدان سیاسی است.

حکمت سربلند تصریح کرد:ترکیه از لحاظ اقتصادی در بحران است و نرخ ارز هر روز در مقابل پول ملی افزایش می‌یابد و در شرایط کوید ۱۹ مردم در اوضاع سختی به سر می برند.دولت توان اداره وضعیت را ندارد و می‌خواهد با فشار و زندانی کردن افراد مخالف جامعه را کنترل کند و با برچسب تروریست مخالفان را از صحنه به دور نماید.

این سیاستمداران تاکید کرد:کُردها با سیاست آشتی و دموکراسی وارد میدان شده‌اند و به دنبال حقوق خود از راه‌های صلح جویانه و دموکراسی خواهانه هستند اما دولت راه تقابل را در پیش گرفته و هدفش نیز کاملا مشخص است.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) با اشاره به سیاست تروریست نامیدن مخالفان توسط حزب حاکم گفت:این مشخص ترین سیاست اردوغان و جریان‌های حاکم است، می‌خواهند با این عنوان احزاب دیگر را به بن بست بکشانند و حقوق آن‌ها را نادیده بگیرند.سال‌هاست به کُردها برچسب تروریست می‌زنند تا زمانی که آن‌ها دم از حقوق خود زدند، از میدان خارجشان کنند.این یک‌ سیاست فاشیستی و کاملا غیرانسانی است.

حکمت سربلند افزود:این یک سیاست سیاه است که باعث می‌شود ترک‌ها نیز به کُردها نزدیک نشوند.در این اواخر جریان‌های کُرد قصد داشتند با جریان‌های مخالف ترک نزدیک شوند و ائتلافی درست کنند اما دولت با سیاست تروریست نامیدن کُردها به سیاست حذف مشروعیت داده است.

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) با بیان این موضوع که سیاست کلان ترکیه در منطقه دچار بحران شده است، توضیح داد:ترکیه به دنبال سیاست نئوعثمانیسم در منطقه است و به همین‌ منظور به سوریه و عراق حمله می‌برد اما این سیاست رو به افول و بحران است.ترکیه جبهه دیگری در دریای سفید و لیبی و آذربایجان باز کرده و در آنجاها نیز متحمل شکست شده و کشورهایی مانند فرانسه، مصر و یونان و برخی کشورهای عرب نیز در مقابلشان جبهه گرفته‌اند.

حکمت سربلند افزود:ترکیه در هر جایی که شکست می‌خورد فشار بر کُردها را می‌افزاید و این‌ها همه محصول سیاست‌های غلط حزب عدالت و توسعه و اردوغان است.اقتدار AKP به پایان رسیده است.

وی یادآور شد:کُردها دیگر مانتد سابق نیستند و می‌خواهند صدای مخالفان داخلی را با خود همراه کنند.