سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 21 مهر 1399  ::  12:24   

عثمان اوجالان: پ‌.ک‌.ک در صورت ادامه جنگ، نابود می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - "عثمان اوجالان" سیاست‌مدار کرد و برادر "عبدالله اوجالان" رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ.‌ک‌.ک) می‌گوید، اگر پ.‌ک.‌ک جنگ را متوقف نکند، جنگ به نابودی این حزب می‌انجامد.
 

به‌ گزارش کردپرس، عثمان اوجالان، در برنامه روز یکشنبه ۲۰ مهرماه "اتاق خبر" شبکه‌ تلویزیونی کردستان۲۴، در مورد توافق عادی‌سازی اوضاع شنگال میان دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کُردستان گفت: "پ‌.ک.‌ک این توافق را قبول نخواهد کرد و با هرگونه اتفاق‌نظر و توافقی کە در راستای منافعش نباشد، مخالفت می‌کند و خسارت زیادی به مردم منطقه وارد می‌کند."

عثمان اوجالان با تأکید بر این که پ‌.ک‌.ک مشکل اصلی است، گفت: "آنان مخالف صلح هستند و با توافق و قانون سازگاری ندارند. آنان قانونی را برای خود وضع کرده‌اند. تا پ.‌ک.‌ک وجود داشته باشد نزاع ادامه خواهد داشت."

اوجالان گفت: "توافق‌نامه‌ میان اربیل و بغداد مورد حمایت بین‌المللی قرار گرفته است، اما پ‌.ک‌.ک به تنهایی با این توافق مخالفت می‌کند و اگر این روش را ادامه بدهد، خود بیشترین خسارت را تحمل می‌ کند و نخواهد توانست از اجرای توافق‌نامه جلوگیری کند."

توافق بازگشت ثبات و عادی‌سازی اوضاع در شهر شنگال با سه محور، امنیتی، اداری و بازسازی است روز جمعه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۹ میان بغداد و اربیل به امضا رسید.

بر ساس توافق جدید اربیل و بغداد، دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کُردستان کنترل، احیای ساختار اداری و بازسازی این منطقه را بر عهده خواهند داشت.