سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 21 مهر 1399  ::  20:43   

آندرو جِرِز، فعال سیاسی و کارشناس رسانه در مصاحبه با کردپرس مطرح کرد:

ناتوانی اتحادیه اروپا در فشار بر ترکیه برای حل مسئله کردها

سرویس جهان- اندرو جِرِز به کردپرس گفت: اتحادیه اروپا نمی تواند در مسئله پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا از مسئله کردها به عنوان ابزار فشار استفاده کند و اردوغان نیز از این امر به خوبی آگاه است.

 

به گزارش کردپرس، تقابل کردها و ترک های ترکیه، ساکن در کشورهای اروپایی، بویژه بعد از حملات ترکیه به کردها در سوریه تشدید شده است. این مسئله باعث شد کشورهایی مانند اتریش، ترکیه را به حمایت از شهروندان ترک افراطی ساکن این کشور علیه کردها متهم کنند. همچنین برخی از کشورهای اروپایی برای عدم تلاش جدی در راستای حمایت از مسئله کردها در ترکیه و فشار بر آنکارا انتقاد می کنند. خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوع با آندرو جِرِز، فعال سیاسی و رسانه ای مقیم آلمان مصاحبه کرده است.

تقابل میان جوامع ترک و کرد در اروپا( آلمان و اتریش)

آندور جِرِز درباره تقابل میان کردها و ترک های ساکن کشورهای اروپایی بویژه اتریش به کردپرس گفت: «از یک طرف، تقابل میان جوامع ترک و کرد در آلمان و اتریش جدید نیست. وقتی درگیری مسلحانه در کردستان سوریه تشدید شد، ما مشاهده کردیم که تقابل میان جوامع ترک و کرد در سطح اروپا افزایش یافت. از طرف دیگر، دولت اتریش می توانست از مسئله کردها در صحنه داخلی، بویژه در موقعیت هایی که حزب ناسیونالیست افراطی این کشور نقش کلیدی ایفا کرد، برای اهداف سیاسی استفاده کند. این امر می تواند توضیح دهد که چرا وین می گوید یک دولت خارجی ممکن است پشت حملات ناسیونالیست های ترک علیه کردها باشد.»

نقش مسئله کردها در پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا

وی در مورد موضع اتحادیه اروپا درباره مسئله کردهای ترکیه و ارتباط آن با ورود ترکیه به اتحادیه اروپا گفت: در مورد استراتژی ترکیه در مقابل موضع اروپا پیرامون نامزدی ترکیه برای ورود به اتحادیه اروپا، من فکر نمی کنم که تقابل کردی-ترکی در این موضوع نقش داشته باشد.

آندرو جِرِز افزود: « بحث اصلی پایان نامه من در مقطع کارشناسی ارشد در همین مورد است که به روشنی تصریح می کند: از آنجایی که بروکسل قادر نیست که مسئله کردها را به عنوان یک مسئله مشترک میان نهادهای اروپا و ترکیه مطرح کند، هرگز قادر نخواهد بود حکومت اردوغان را تحت فشار قرار دهد تا از راه های سیاسی و دموکراتیک، مسئله کردها را حل کند. این مسئله همچنان پابرجاست و در چند سال گذشته تغییری در این مورد ایجاد نشده است.»

وی تاکید کرد رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، از ناتوانی اتحادیه اروپا در استفاده از مسئله کردها برای فشار بر ترکیه آگاه است. بنابراین، من شک دارم اردوغان از مسئله کردها برای ایجاد فشار در جهت پذیرش ترکیه در اتحادیه اروپا استفده کند و یا تلاش مضاعفی برای ورود به مسئله ای که سالهاست کنار گذاشته شده، انجام دهد.

کد خبرنگار: 40101