سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 25 مهر 1399  ::  19:44   

رویترز: ایزدیها به توافق اربیل- بغداد در مورد شنگال شک دارند

سرویس جهان- رویترز به نقل از برخی ایزدیها پیرامون توافق عادی سازی شنگال از سوی اربیل و بغداد نوشت: ایزدیها به این توافق اعتماد ندارند و می خواهند عادی سازی شرایط در شنگال بر اساس خواسته های خودشان صورت بگیرد.

 

به گزارش کردپرس، دولت های اقلیم کردستان و عراق هفته گذشته بر سر عادی سازی وضعیت در شنگال و تامین امنیت و شرایط بازگشت ایزدیها به این منطقه، بعد از سالها آوارگی آنها به دنبال حمله داعش در سال 2014، به توافق دست یافتند.

خبرگزاری رویترز این توافق را نه بر اساس خواسته ایزدیها بلکه حاصل توافق دو جانبه اربیل و بغداد توصیف کرد و نوشت ایزدیها به این توافق شک دارند و بر این باورند نمی تواند خواسته های آنها را برآورده کند.

طلال صالح، یکی از شهروندان ایزدی ساکن اقلیم کردستان به رویترز گفت: این توافق می تواند شنگال را آرام کند اما ممکن است وضعیت در شنگال را نیز بدتر کند.

بر اساس گزارش رویترز، ایزدیها این توافق را مبهم و دیکته شده از سوی اربیل و بغداد توصیف می کنند و معتقدند اصلاحات امنیتی که بر اساس این توافق صورت بگیرد تفرقه بیشتری در شنگال بوجود می آورد.

طلال صالح معتقد است پ.ک.ک در شنگال حضور دارد و این گروه به همراه نیروهای نزدیک به آن شنگال را ترک نخواهند کرد.

آرام شیخودیگر شهروند ایزدی ساکن اقلیم کردستان به رویترز گفته است در حال حاضر شش گروه سیاسی در شنگال حضور دارند. حتی افرادی از یک خانواده در گروه های مختلف حضور دارند که توافق اربیل- بغداد می تواند به ایجاد اختلاف در میان ساکنان این شهر منجر شود.

اما جوتیار عادل، سخنگوی دولت اقلیم کردستان توافق اخیر میان اربیل و بغداد را بر سر شنگال را قدم خوبی در راستای حل مشکلات خواند.