سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 26 مهر 1399  ::  10:12   

هشدار اتریش به ترکیه در پی سوء قصد احتمالی به جان یک سیاستمدار کرد

سرویس جهان- یکی از مقامات اتریش درپی اعتراف یک شهروند ترکیه به تلاش برای ترور یک شهروند کرد در وین، نسبت به پیامدهای تلاش ترکیه برای ایجاد شبکه سیستماتیک خبرچینی در اتریش هشدار داد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک شهروند تبعه ترکیه که رسانه های اتریش او را فیاض اوزترک معرفی کرده اند، پس از معرفی خود به پلیس اتریش، اعتراف کرده است که در پی ترور یک شهروند کرد در شهر اتریش بوده است.

مقامات اتریش گفته اند این پرونده جزء پرونده های طبقه بندی شده است و امکان توضیح درباره آن وجود ندارد.

کارل نهامار، وزیر کشور اتریش که کشورش با ترکیه بر سر فعالیت شبکه جاسوسی ترکیه در این کشور اختلاف دارد نسبت به پیامدهای این اقدام هشدار داد.

وی به خبرگزاری فرانسه گفته است اگر رجب طیب اردوغان و ترکیه برای ایجاد یک شبکه خبرچینی اتوماتیک در اتریش تلاش کنند این کار پیامدهایی خواهد داشت.

پیتر پیلز نماینده سابق در پارلمان اتریش که در مورد نفوذ ترکیه در این کشور تحقیق کرده، ادعا کرده است که ترکیه 200 جاسوس و خبرچین در خاک اتریش دارد.

آمارهای رسمی حاکی از سکونت 116000 تبعه ترکیه در اتریش است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم بیریوان اصلان، سیاستمدار کرد اتریشی است که فیاض اصلان قصد ترور وی را داشته است. با این حال، مقامات ترکیه هر گونه ارتباط اوزترک با نهادهای امنیتی این کشور را رد کرده و فعالیت این شخص را به نیابت از سازمان های امنیتی ترکیه تکذیب کرده اند.

خانم بیریوان اصلان 38 ساله، نماینده سابق در اتریش که برای حضور در انتخابات شهرداری وین نامزد شده، کارزار انتخاباتی خود را تعلیق کرده و به گفته او، اکنون در خانه اش تحت حفاظت پلیس است.