سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 26 مهر 1399  ::  11:28   

دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان:

16 اکتبر 2017 نتیجه ارزیابی و تصمیمات سیاسی اشتباه برای برگزاری رفراندوم استقلال بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان، طی  اطلاعیه ای در سومین سالگرد 16 اکتبر، تاکید کرد که این وقایع نتیجه ارزیابی و تصمیمات سیاسی اشتباه برای برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان  بود.
 

به گزارش کردپرس، دفتر سیاسی حزب اتحادیه میهنی کردستان در اطلاعیه ای به مناسبت سومین سالگرد واقعه 16 اکتبر 2017 (بازگشت حاکمیت سیاسی و اداری دولت مرکزی عراق به مناطق مشمول 140 قانون اساسی موسوم به مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد)  اطلاعیه ای را در رسانه های حزب منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده که 16 اکتبر 2017 میلادی، نتیجه سلسه پیش بینی های اشتباه و تصمیمات سیاسی و استراتژیک ارزیابی نشده بود که در رفراندوم استقلال اقلیم کردستان فرموله شده و منجر به فاجعه ای برای حقوق و دستاوردهای مهم اقلیم کردستان و بروز دو دستگی و آشوب و باخت عمومی داخلی شد.

همچنین تاکید شده که اتحادیه میهنی پیش از برگزاری رفراندوم استقلال که آن را اقدامی بدون ارزیابی های لازم خوانده، درباره تبعات و خطرات برگزاری آن در زمان و موقعیتی اشتباه، به مردم و احزاب سیاسی اقلیم، هشدار داده، اما برخی جریان ها بدون توجه به این هشدارها و  توصیه های کشورهای دوست و طرف های منطقه ای و هیئت های دیپلماتیک به تنهایی این اقدام را انجام دادند و تمامی دستاوردهای کردها را با خطری جدی مواجه کردند و اگر هوشیاری فرماندهان میدانی اتحادیه میهنی نبود، کرکوک و مردم آن دچار ویرانی و سرگردانی همیشگی می شدند.

در ادامه آمده که فرمانده وقت نیروهای پیشمرگ اتحادیه میهنی موسوم به لشکر 70 با تصمیم ناگهانی اما درست عدم برخورد با نیروهای دولت عراق، توانست خلا خطرناکی که در نتیجه عقب نشینی نیروهای پیشمرگ هم پیمان اتحادیه میهنی در کرکوک و مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد، به وجود آمده بود را پر کند.

دفتر سیاسی اتحادیه میهنی تاکید کرده که دیگر نیروهای پیشمرگ ( وابسته به دیگر احزاب اقلیم) بدون اطلاع به نیروهای اتحادیه میهنی مواضع و سنگرهای خود در خط دفاعی را تخلیه کرده و نیروهای لشکر 70 را در مناطق مورد مناقشه و در  مقابل نیروی مهاجم نابرابر تنها گذاشتند، اما اتحادیه میهنی با از خود گذشتگی حاضر شد دستاوردها و موقعیت خود را قربانی حفظ دستارودهای عمومی مردم اقلیم و حفظ آبادانی کرکوک و زندگی ساکنان آن کند و از وقوع جنگی ناخواسته علیه کردهای این مناطق جلوگیری کند.

همچنین تاکید شده که تاکنون نه فرمانده وقت نیروهای مسلح اقلیم کردستان و نه پارلمان و یا هیچ نهاد دیگری در اقلیم تصمیم به برپا کردن جنگ با ارتش عراق را نگرفته اند

در پایان این اطلاعیه آمده که گفتارهای تحریف واقعیت همیشگی نیستند و تاثیری هم بر روحیه بازماندگان قربانیان 16 اکتبر ندارد و روزی خواهد آمد که این دو موضع متناقض و متفاوت رهبران برپایی رفراندوم و رهبران اتحادیه میهنی و دفاع پیشمرگ های این حزب از خاک اقلیم کردستان، ارزیابی شده و به ضورت عادلانه قضاوت می شود.

لازم به ذکر است که طی وقایع 16 اکتبر  2017 با فاصله کمی از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، نیروهای عراقی وارد کرکوک  و  دیگر مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد که کردها آن ها را مناطق کردستانی خارج از مرزهای رسمی اقلیم می خوانند؛ شده و نیروهای کرد که پس از جنگ با داعش، کنترل این مناطق را در دست گرفته بودند، در پی درگیری های پراکنده ای با نیروهای عراقی،  از این مناطق خارج شدند.

حزب دمکرات کردستان (پارتی) پس از این وقایع ، حزب اتحادیه میهنی را عامل روی دادن آن قلمداد کرده و به خیانت متهم نمود.

از سوی دیگر روز گذشته جعفر شیخ مصطفی معاون کنونی رئیس اقلیم کردستان و فرمانده وقت نیروهای پیشمرگ اتحادیه میهنی کردستان در سال 2017 اعلام کرد که  در وقایع 16 اکتبر، وی فرمان خروج این نیروها از کرکوک را صادر کرده و با این فرمان جان 10 هزار نیروی پیشمرگ را نجات داده است.