سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  دوشنبه 28 مهر 1399  ::  19:48   

عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) در گفت‌وگو با کُردپرس مطرح کرد؛

مشکل کندی روند مذاکرات از سوی PYD است/ترکیه به دنبال چراغ سبز آمریکا و روسیه برای حمله است

سرویس سوریه-عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) گفت:تا زمانی که یکی از دو قدرت آمریکا و روسیه به ترکیه چراغ سبز نشان ندهند، ترکیه نمی‌تواند به کُردستان سوریه هجوم ببرد.

«حسین مستو» عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به روند مذاکرات میان شورای میهنی کُرد سوریه و احزاب اتحاد میهنی کُرد، اظهار کرد:پروسه مذاکره میان دو طرف آرام آرام پیش می‌رود و هنوز طرفین به راهکار عملی در خصوص مسائل مهمی همچون نظامی و امنیتی، اقتصادی و اداره منطقه‌ نرسیده‌اند.

وی ادامه داد:مشکل کندی روند مذاکرات متوجه احزاب اتحاد میهنی کُرد(PYNK) است که هم‌ پیمان حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) هستند و نه شورای میهنی کُرد(ENKS)؛ چرا که شورای میهنی کُرد تمایل جدی برای به سرانجام رساندن گفت‌وگوها دارد.

وی افزود:ما امیدواریم که گفت‌وگوها به سرانجام‌ برسد تا شرایط در داخل کُردستان سوریه آرام شود و مردم‌ به زندگی عادی خود بپردازند.

حسین‌ مستو در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال حمله ترکیه به کُردستان سوریه وجود دارد، گفت:تا زمانی که یکی از دو قدرت آمریکا و روسیه به ترکیه چراغ سبز نشان ندهند، ترکیه نمی‌تواند به کُردستان سوریه هجوم ببرد.

وی پیشتر در گفت‌وگویی با کُردپرس درباره نزدیک شدن دو جریان کُرد و اعلام‌ به توافق رسیدن در مرحله دوم مذاکرات گفته بود:سفر جیمز جفری(نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه) به کُردستان سوریه منجر به ایجاد هیاتی بنام مرجع عالی کُرد در دور دوم‌ مذاکرات شد.