انتشار:  سه‌شنبه 29 مهر 1399  ::  12:00   

نماینده ایلام مطرح کرد؛

ایلام یک میان‌بر اساسی برای اقتصاد جمهوری اسلامی است

سرویس ایلام - سارا فلاحی، نماینده مردم استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر صمت بر نقش مهم ایلام در دیپلماسی همسایگی تاکید کرد و گفت: ایلام یک میان‌بر اساسی برای اقتصاد جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، در دیدار مجمع نمایندگان استان ایلام، استاندار ایلام، معاون اقتصادی استاندار و مدیر کل صمت استان با وزیر صنعت معدن و تجارت، سارا فلاحی عنوان کرد: امروز شاهد یک از هم گسیختگی در فضای بازار ایران از خودرو و ارز و طلا گرفته تا سفره های معیشتی مردم هستیم که این شرایط مردم ما را نگران و عصبانی کرده است و باید بدانیم که این عصبانیت حامل بحرانهای اساسی است.

وی افزود: درست است که تحریم به عنوان عملی نامشروع در اقتصاد ما دارای آثاری جدی است اما بسیاری از کالاهایی که هر روز دارند گران‌تر می شوند تولید داخل بوده و هیچ ربطی به تحریم ندارند اما این دلّالیسم که در ادوار مختلف در ایران شکل گرفته باعث این گرانی هاست که این روزها خود را بیشتر نشان می دهد.

عضو کمیسون امنیت ملی مجلس ضمن بیان این نکته که نباید در وزارت صمت بخش صنعت معدن و بخش تجارت و بازرگانی جدا از هم کار کنند، عنوان کرد: احساس می شود که بحث تجارت و بازرگانی در وزارت صمت طی ادوار مختلف مقداری مغفول مانده است. به عنوان نمایندگان ملت ایران انتظار داریم که بین این دو بخش فاصله ای نباشد بلکه با ایجاد یک رابطه دیالکتیکی باید این دو بخش به عنوان یک پیکره واحد در خدمت اعتلای ایران فعالیت کنند.

فلاحی تأکید کرد: با توجه به تحریم بودن کشور از یک سو و دارا بودن مرز مشترک آبی و زمینی با 15 کشور همسایه از سوی دیگر، یکی از راههای دور زدن تحریمها تمرکز بر کلیدواژه مهم دیپلماسی اقتصادی و همسایگی است که در این میان استان ایلام می توان نقش بی بدیلی ایفا کند.

نماینده مردم استان ایلام خاطرنشان کرد: استان ایلام به عنوان دروازه عتبات عالیات و دروازه مدیترانه، دارای 430 کیلومتر مرز مشترک امن با کشور عراق است و مردم این استان با استانهای همجوار خود در کشور عراق دارای قرابت فرهنگی و مذهبی بالایی هستند و از طرفی کشور عراق نیازمندی های زیادی دارد که می توان با تمرکز بر استان ایلام و سرمایه گذاری در دیپلماسی اقتصادی و همسایگی منافع زیادی را نصیب کشور کرد و بسیاری از تحریمها را دور زد.

وی با اشاره به مراحل پایانی تصویب منطقه آزاد مهران گفت: منطقه آزاد تجاری مهران در صورت تصویب به یک منطقه آزاد صادرات محور تبدیل خواهد شد که می تواند بسیاری از معضلات اساسی ایلام را حل کند.

فلاحی تاکید کرد: استان ایلام را به عنوان استانی که می تواند وظایف ملی داشته باشد باید نگاه کنیم. این استان هر آنچه را برای اداره کردن کشور لازم است اعم از نفت، گاز، معدن، کشاورزی، دامپروری، منابع انسانی فاخر، صنعت گردشگری، گیاهان دارویی و... دارد و استانی است که اگر به آن توجه شود و این ظرفیتهایش بالفعل شوند، می تواند کارکردهای اساسی برای کشورمان داشته باشد.

او گفت: بسیاری از کارخانه های ما در شهرکهای صنعتی به دلیل کمبود نقدینگی یا غیرفعال شده اند یا نیمه فعال هستند لذا از وزارت صمت تقاضا داریم در سال جهش تولید به آنها توجه بیشتری شود. در حال حاضر به یکی از کارخانه های ما برای گرفتن ارز مورد نیاز گفته اند که باید شش ماه صبر کند. این شش ماه یعنی بیکاری بیش از صد نفر کارگر و نابودی این صنعت.

عضو کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد: با توجه به مرزی بودن استان ایلام، مسائل این استان هم خواهی نخواهی بار امنیتی پیدا می کنند و به محض تعطیلی مشاغل و بیکاری افراد، با یک بحران امنیتی و اجتماعی روبه‌رو می شویم لذا انتظار داریم که وزارت صمت با نگاه ویژه تری به کارگاهها و کارخانه های استان ایلام داشته باشد و نگذاریم در پروسه رکود و تعطیلی قرار بگیرند.

فلاحی بر توجه به مشاغل خرد و خانگی تاکید کرد و گفت: با توجه به زود بازده بودن آن ها می توان بخشی از بیکاری استان را در سایه ایجاد این مشاغل مدیریت نمود.