سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  سه‌شنبه 29 مهر 1399  ::  10:10   

موافقت وزارت صمت با افزایش سهم استان ایلام از تسهیلات تبصره ۱۸

سرویس ایلام - وزیر صمت در دیدار مجمع نمایندگان استان و استاندار ایلام با افزایش سهم استان ایلام از تسهیلات تبصره ۱۸ موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، رزم حسینی وزیر صمت، ضمن تشکر از زحمات و تلاش های استاندار ایلام و نمایندگان استان در پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به استان با افزایش تسهیلات تبصره ۱۸ استان موافقت نمود و گفت: وزارت صمت آمادگی دارد که در جهت رونق اقتصاد مرز با طرف عراقی تهاتر انجام دهد.

وی همچنین از ابلاغ آزاد سازی معادن تاریخ گذشته استان خبر داد و گفت: در راستای ايجاد اشتغال بیشتر با اختصاص یک شهر بعنوان پایلوت اشتغال خرد در استان موافقت می شود.

قاسم سلیمانی دشتکی نیز در این جلسه خواستار مشارکت‌ بیشتر شرکت ها و هلدینگ های سرمایه‌گذاری وابسته به وزارت صمت در بخش صنعت و معدن استان شد و گفت: ایلام ظرفیت های مهم و عمده ای در بخش صنعت و معدن دارد که با کمک و مساعدت وزارتخانه صمت می توان در جهت توسعه و ایجاد اشتغال قابل توجه استان از آن استفاده کرد.

وی در ادامه با توجه به ظرفیت های ویژه مرز و امکان توسعه صادرات به کشور عراق خواستار تسريع در ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران و پای کار آمدن طرف عراقی برای فعال سازی بازارچه های مرزی شد و گفت: در حال حاضر با فراهم شدن مقدمات ایجاد دو شهرک تخصصی صنایع پایین دستی توسط بخش خصوصی و دولتی در استان امیدواریم که با فعال سازی بازارچه های مرزی استان، ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران و گشایش های بیشتر در مراودات اقتصادی با کشور عراق مسیر شکوفایی صنعتی در استان و کشور بیش از پیش تقویت شود.

سلیمانی‌دشتکی در ادامه خواستار تسريع در پرداخت تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ به منظور تامین تسهیلات یارانه دار به بخش صنعت و معدن شد و گفت: همچنین خواستار اختصاص اعتبار از محل سهم مصرف نشده سایر استان ها به استان در جهت ایجاد تسهیل در رفع موانع تولید استان هستیم.

وی در ادامه با اشاره به تفاهم نامه با ایدرو و ایمیدرو گفت: در خصوص ایدرو متناسب با سهم مشارکت بخش خصوصی اقدام به تامین مالی بخش ریالی طرح انجام شود.

استاندار ایلام در ادامه خواستار تزریق اعتبار به طرح فیلتر آب ممبران شد و گفت: امیدواریم با کمک و مساعدت وزارتخانه بتوانیم این طرح را در نیمه اول سال آینده به بهره برداری برسانیم.

وی در ادامه خواستار اجرای خط انتقال خوراک شرکت پتروشیمی دره شهر با استفاده از حریم خطوط لوله نفت مربوط به وزارت نفت شد و گفت: این مهم موجب تسريع در اجرای پروژه و کاهش هزینه ها خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان در ادامه پیگیر تفاهم نامه های ایجاد شده با وزیر وقت صمت شد و خواستار اجرایی نمودن مفاد این توافقنامه ها شد.

وی همچنین خواستار ترزیق اعتبار لازم برای طرح ها و پروژه های نیمه تمام استان در حوزه صنعت چون سیمان دهلران و ... همچنین افزایش سهمیه خوراکی و مصرفی استان شد.