سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 29 مهر 1399  ::  10:28   

رئیس کمیسیون روابط پارلمان کردستان خبر داد؛

مهاجرت 14 هزار تن از شهروندان اقلیم کردستان در سال 2020

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس کمیسیون روابط پارلمان کردستان اعلام کرد که از آغاز سال 2020 میلادی تاکنون تعداد 14 هزار تن از شهروندان اقلیم کردستان به خارج از اقلیم مهاجرت کرده اند.

به گزارش کردپرس، ریبوار بابکه یی در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو،  اعلام کرد که آمار مهاجرت شهروندان اقلیم کردستان به کشورهای اروپایی و دیگر کشورها روندی افزایشی داشته و تبدیل به پدیده ای شایع شده است.

نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) و رئیس کمیسیون روابط پارلمان کردستان، افزود که از آغاز سال 2020 میلادی تاکنون دست کم 14 هزار تن از شهروندان اقلیم کردستان به خارج مهاجرت کرده اند که از این تعداد، 27 نفر در راه مهاجرت جان خود را از دست داده و یا اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

همچنین گفت که این کمیسیون گزارشی را از وضعیت مهاجرت شهروندان اقلیم تهیه کرده و در نشست آتی پارلمان کردستان آن را به هیئت رئیسه پارلمان تحویل می دهد.

بابکه یی اعلام کرد که این کمیسیون از پارلمان کردستان می خواهد نشستی را درباره وضعیت مهاجرت از اقلیم و دلایل افزایش آن و راهکارهای مقابله با این پدیده، با حضور وزیر وزرش و جوانان و وزیر کار و امور اجتماعی دولت اقلیم برگزار کند.

وی خاطر نشان ساخت بنا به تحقیقات کمیسیون روابط پارلمان کردستان بیکاری در اقلیم کردستان یکی از عوامل اصلی مهاجرت شهروندان بوده و در حال حاضر  نرخ بیکاری به 9 درصد رسیده و همچنان رو به افزایش است.