سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 29 مهر 1399  ::  12:15   

وزیر بهداشت، درمان در ارومیه:

کنترول اپیدمی کرونا به عزمی ملی نیاز دارد/ نزاعی سنگین با این ویروس پیش رو داریم

سرویس آذربایجان غربی- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: زمانی که گزارش‌ها درباره وضعیت کرونا را می‌خوانم، استرس می‌گیرم که نکند در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که نتوانیم از آن خارج شویم. همه ما باید دست به دست هم بدهیم تا این اپیدمی کنترل و مدیریت شود.

به گزارش کردپرس، سعید نمکی روز سه شنبه در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان غربی افزود: کنترل اپیدمی کرونا تنها با فعالیت وزیر و وزارت بهداشت، میسر نمی‌شود و عزم ملی برای این کار لازم است.

وی با اشاره به اینکه قصور زیادی در راستای کنترل این اپیدمی صورت می گیرد، اضافه کرد: در صورتی که یک روز افرادی بخواهند اقدامات وزارت بهداشت را در این راستا مورد سوال قرار داده و خون شهدای سلامت را پایمال کنند، این قصورها را مطرح می کنم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: زمانی که گزارش‌ها درباره وضعیت کرونا را می‌خوانم، استرس می‌گیرم که نکند در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که نتوانیم از آن خارج شویم.

نمکی گفت: خودمان را برای یک نزاع و درگیری سنگین با این ویروس آماده کرده ایم و اینکه از روز نخست کرونا را دست کم نگرفتیم، باعث شد گام‌های بلندی در این خصوص برداریم.

وی افزود: در روزهای ابتدایی گزارش بیماری کرونا، ظرفیت تشخیصی ما در کشور حدود یک‌هزار و ٢٠٠ آزمایش در روز بود که این ظرفیت در حال حاضر به روزانه بیش از ٢۵ هزار آزمایش تشخیصی رسیده است.

وزیر بهداشت اظهار داشت:  برای این میزان تست روزانه، ۶۵ میلیارد ریال هزینه می‌شود و با توجه به اینکه میزان تست‌های روزانه کرونا در کشور به ۴۰ هزار مورد خواهد رسید برای این تعداد ١٠٠ میلیارد ریال اعتبار هزینه خواهد شد.

نمکی اضافه کرد: سامانه سیب نیز فعال بوده و در این مرحله تمام موارد مثبت ثبت می‌شود و بررسی مکرر انجام می‌شود تا این بیماری را زمین‌گیر کنیم. در مرحله نخست توسط ٣٢٠ هزار اکیپ فعال در سامانه سیب ٨٠ میلیون نفر ایرانی ارزیابی شدند.

او اظهار داشت: این بیماری در حال حاضر دارو و درمان مشخصی ندارد و تنها راه مدیریت آن پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

نمکی در مورد آذربایجان‌غربی گفت: توسعه مراکز ١۶ ساعته در آذربایجان‌غربی، افزایش تست‌های تشخیصی، ساماندهی کارگران فصلی و ساماندهی عبور و مرور کامیون‌های صادراتی باید توسط مسوولان استانی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

او تاکید کرد: تست‌های تشخیصی نیم ساعته نیز که در حال خریداری است به این استان هم ارسال می‌شود تا مورد مصرف قرار گیرد.

به گزارش کردپرس، در پی افزایش بی سابقه کرونا و رکورد زنی های این بیماری در استان، شب گذشته وزیر بهداشت و درمان با هیات همراه خود وارد آذربایجان غربی شد.

تا کنون در این استان بر اثر بیماری کرونا 1417 نفر جان باخته اند.