سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  پنج‌شنبه 1 آبان 1399  ::  13:45   

در همایش شهرداران استان مطرح شد؛

افزایش فزاینده تخلفات ساخت و ساز شهری در شهرهای آذربایجان غربی

سرویس آذربایجان غربی- سرپرست بازرسی کل استان آذربایجان غربی گفت: شکایات و اعلامات واصله به این بازرسی کل پیرامون ساخت‌وسازهای غیرمجاز و صدور پروانه مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی، به شکل فزاینده‌ای در سطح برخی شهرهای استان افزایش‌یافته است.

به گزارش کردپرس، در این همایش، سجاد ده ده جانی، که با حضور استاندار و معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری برگزار شد اظهار کرد: نباید از کمیسیون ماده صد به‌عنوان منبع کسب درآمد برای شهرداری‌ها استفاده کرد به‌طوری‌که متخلفان از آن به‌عنوان ابزاری برای دور زدن قانون و سرپوش گذاشتن بر تخلفاتشان بهره‌برداری کنند.

او افزود: اخیراً شکایات و اعلامات واصله به این بازرسی کل پیرامون ساخت‌وسازهای غیرمجاز و صدور پروانه مازاد بر ضوابط طرح تفصیلی، به شکل فزاینده‌ای در سطح برخی شهرهای استان افزایش‌یافته است.

ده ده جانی بیان داشت: بررسی‌های صورت گرفته در پرونده‌های متعدد ساختمانی نیز حکایت از آن دارد، رویه‌های مغایر با قانون و مقررات از قبیل، اخذ علی‌الحساب و صدور دستور تهیه نقشه و مجوز آغاز عملیات احداث قبل از اخذ پروانه و تائید نقشه‌های فنی و معماری توسط نظام‌مهندسی، صدور پروانه با سطح اشغال و طبقات مازاد بر طرح تفصیلی، پیش‌آمدگی غیرمجاز، در استان انجام شده است.

سرپرست بازرسی کل استان آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین ارائه تخفیفات نامتوازن و خارج از ضوابط که گاها از سوی اعضای شوراهای اسلامی شهرها اعمال می‌شود، با توجیهات فاقد مبنای قانونی از قبیل ارائه تعهد محضری مبنی برنداشتن شاکی و یا اخذ رضایت از مجاورین و آرای کمسیون های ماده 100 صورت گرفته است.

او تأکید کرد: گسترش روزافزون تخلفاتی ازین دست، زمینه آشفتگی و ناهمگونی در ساخت‌وسازها و ایجاد جو نارضایتی و بدبینی عمومی شهروندان و بی‌تفاوتی به اجرای قوانین و مقررات شده و استمرار این وضعیت تجاوز و تعدی به حقوق عامه مردم است.