سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 1 آبان 1399  ::  15:46   

هشدار نماینده ترکمانی به کاظمی درباره توافق پشت پرده با اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یک عضو فراکسیون تجمع ملی ترکمانی در مجلس عراق با هشدار به مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق درباره توافق پشت پرده با اربیل، گفت: توافق شنگال بدون حضور اهالی منطقه انجام گرفته است.

به گزارش کرد پرس به نقل از المعلومه، "احمد حیدر" در این باره گفت: ترکمان ها با توافق پشت پرده بغداد و اربیل درباره شنگال و بدون حضور اهالی منطقه، مخالف هستند و کاظمی به همراه اربیل تلاش کرد سایر قومیت ها را به حاشیه رانده و مانع اطلاع آنها از روند و جزئیات توافق شود.

احمد حیدر با انتقاد از مشارکت دادن اقلیم کردستان در مسائلی که "به دولت فدرال ارتباط دارد"، اظهار داشت: شنگال بخش جدایی ناپذیری از استان نینوا و خاک عراق است و نمی توان آن را به اقلیم کردستان واگذار کرد.

این نماینده ترکمان تصریح کرد: توافقی بین مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق و دولت اقلیم کردستان درباره واگذاری این منطقه به کردها بدون اطلاع اهالی امضا شده است.

یادآور می شود پیشتر نیز، "قصی عباس" نماینده شبک ها در پارلمان عراق در گفتگو با المعلومه، از توافق بین اربیل و بغداد درباره شنگال انتقاد کرده و آن را برخلاف قانون اساسی عراق دانسته بود.