سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 4 آبان 1399  ::  17:52   

نماینده اتحادیه میهنی در مجلس عراق خبر داد:

اختصاص 25 درصد کرسی های مجلس عراق به زنان

سرویس عراق و اقلیم کردستان نماینده زن اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق اعلام کرد که در نشست مجلس عراق برای تعیین حوزه های انتخاباتی، 25 درصد از کرسی های مجلس به زنان اختصاص داده شده و این موجب می شود تلاش های احزاب بیشتر بر کسب رای برای نامزدهای مرد در انتخابات متمرکز شود.

به گزارش کردپرس، ریزان شیخ دلیر در گفتگو با سایت خبری SNNاعلام کرد که  در نشست مجلس عراق برای تعیین حوزه های انتخاباتی، اختلاف نظرها بر سر حوزه ها ادامه داشته و فراکسیون های مختلف مجلس بر سر اختصاص 25 درصد از کرسی های مجلس به توافق رسیده اند.

نماینده اتحادیه میهنی در مجلس عراق افزود که بر اساس توافق صورت گرفته در مجلس تعداد زنان نماینده در هر استان برابر با تعداد حوزه های انتخاباتی استان خواهد بود و از جمله در استان سلیمانیه 5 حوزه انتخابیه تعیین شده و 5 کرسی از 18 کرسی این استان نیز به زنان اختصاص می یابد.

وی خاطر نشان ساخت که این تقسیم  بندی و اختصاص 25 کرسی از هر 100 کرسی مجلس به زنان موجب می شود احزاب سیاسی تلاش های خود را بر کسب رای برای نامزدهای مرد در انتخابات متمرکز سازند.

همچنین گفت که در دوره کنونی مجلس عراق 86 نماینده زن به پارلمان راه یافته اند که 18 تن از آنان بر اساس سهمیه زنان به پارلمان نیامده و توانسته اند با کسب تعداد رای لازم به پارلمان راه یابند و پیش بینی کرد که دوره آتی نیز تعداد نمایندگان زن در مجلس عراق از 83 تن فراتر نرود.

لازم به ذکر است که مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق، 6 ژوئن 2021 را به عنوان موعد برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور تعیین کرده، اما هنوز تعیین حوزه های انتخاباتی و تصویب قانون جدید انتخابات عراق در مجلس این کشور به پایان نرسیده است.