سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 4 آبان 1399  ::  18:55   

اقدامات کردهای سوریه برای جلوگیری از حمله مجدد ترکیه

سرویس جهان- ویل کریستو در سایت سیریا دیرکت نوشت: یکی از اقدامات کردهای سوریه برای جلوگیری از حمله مجدد ترکیه به بهانه وجود یک مدیریت خودگردان کردی در شمال سوریه، مشارکت دادن هرچه بیشتر اعراب است که در این زمینه می توان به قبول درخواست اعراب برای آزادی زندانیان کم خطر از سوی اداره خودگردان کردی اشاره کرد.

به گزارش کردپرس، ویل کریستو در سایت سیریا دیرکت یکی از اقدامات مهم اخیر کردهای سوریه پس از اعتراضات تابستان گذشته قبایل اعراب به اداره خودگردان کردی را گفتگوهای فراگیر کردها با آنها و در نهایت موافقت با آزادی زندانیان کم خطر از جمله اعضای زندانی داعش دانسته است.

کریستو در گزارش خود اشاره کرده است که با وجود تاکید حامیان خارجی کردهای سوریه مبنی بر مشارکت همه تشکلها در اداره خودگردان شمال سوریه، اکثریت پست های مهم در اختیار کردها از جمله حزب حاکم اتحاد دموکراتیک یا PYD است. با این حال، پس از اعتراضات صورت گرفته، مقامات اداره خودگردان کردی در شمال سوریه، با توجه به وجود جمعیت کثیری از اعراب در این مناطق قول داده اند اداره خودگردان در شمال سوریه هرچه بیشتر تشکل های مختلف از جمله اعراب را در حکمرانی منطقه مشارکت دهد.

در این گزارش تاکید شده است حضور هرچه بیشتر اعراب در اداره خودگردان در شمال سوریه باعث می شود ترکیه دیگر بهانه ای برای حمله به یک منطقه کاملا تحت کنترل کردی نداشته باشد و توازن در تقسیم قدرت نیز حاصل شود.

ویل کریستو همچنین با اشاره به آزادی تعداد زیادی از اعضای زندانی داعش از سوی کردها پیش بینی کرده است کردهای سوریه در نهایت 25000 عضو وهوادار سوری داعش را از زندانها و کمپ های تحت کنترل خود آزاد کنند و به این صورت حمایت اعراب را در مواجهه با ترکیه به دست آورند.

در این گزارش اشاره شده که یکی از نقص های طرح مذاکرات کردی در شمال سوریه مشارکت ندادن اعراب در این طرح است. مشارکت نمایندگان اعراب در روند مذاکرات کردی در سوریه به موفقیت بیشتر آن که گامی در جهت اتحاد در برابر ترکیه است، کمک می کند.

در پایان گزارش تاکید شده است موفقیت طرح های جدید کردها از جمله آشتی میان کردها و مشارکت دادن بیشتر اعراب در قدرت می تواند به ادامه حیات مدیریت خودگردان شمال سوریه که تنها چند سال از عمر آن می گذرد کمک کند.

کد خبرنگار: 40101